Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Odlož lyže a nastav ucho. Biochemik Bolek čte formu z krve biatlonistů

Emil Bolek na mistrovství světa v Hochfilzenu. | foto: Český biatlon/Petr Slavík

19 2017
Hochfilzen (Od našeho zpravodaje) - Jsou to jen čtyři kapky krve, pouhých 20 mikrolitrů. Přesto mohou tolik prozradit. Kvůli nim vídáte české biatlonisty při rozhovorech po závodě s náplastí na uchu.

Projedou cílem, sundají lyže, a ještě než projdou mezi reportéry, míří za Emilem Bolkem, který jim z ucha odebere krev.

Biochemik z výzkumného pracoviště armádního vrcholového sportu v Praze doprovází reprezentanty už šestou sezonu. Na soustředění, na vybrané Světové poháry, na mistrovství světa.

Každý rok jim měří údaje pokud možno na stejném místě i ve stejnou dobu. „Celý systém naší práce funguje na dlouhodobém porovnávání dat,“ vysvětluje.

Z krve vyhodnocuje laktát, cukry i dalších metabolity. V Hochfilzenu ji odebírá po každém závodě, ale i večer po závodě.

„Jde vždy o minimální množství. Z 20 mikrolitrů krve umíme vyčíst víceméně totéž, jako když vám vezmou 10 kubíků v nemocnici.“

Nejde rozhodně o specifikum české reprezentace. „Podobné odběry provádějí i další přední týmy, jen některé berou krev třeba z prstů,“ říká šéftrenér Ondřej Rybář. Bolek dává přednost uchu. „Překvapivě je to z něj míň bolestivé. A prsty biatlonisté dost potřebují.“

Získaná data mohou jemu i trenérům prozradit přicházející nemoc, například problémy s dutinami Ondřeje Moravce či nadstandardní zatížení organismu při závodě. „Z toho pak může vyplynout korekce tréninku. Ale u Ondry jsem poznal, že by jeho potíže neměly omezit výkon,“ podotkl biochemik.

Emil Bolek na mistrovství světa v Hochfilzenu.

Kolem elitních sportovců se pohybuje více než deset let. Jeho prvním slavným klientem byla Kateřina Neumannová. Později pomáhal veslařům Ondřeji Synkovi a Miroslavě Knapkové, stále doprovází bikera Jaroslava Kulhavého, občas rychlostní kanoisty.

Seznam jeho klientů je tak výkladní skříní českých olympijských medailistů.

„Díky Emilovi je naše práce ještě profesionálnější. Monitoruje pro nás zdraví závodníků i efektivitu tréninku,“ poukazuje Rybář.

Ovšem stále jde jen o pomocné kritérium. Ani sebevětší arch s daty není pro šéftrenéra natolik cenný jako prostý pohled na trénujícího biatlonistu. „Největším vodítkem pro trenéra je osobní kontakt se závodníkem,“ říká Rybář. „Vidím je takřka dennodenně. Poznám z jejich pohybů, že něco není tak, jak by mělo být.“

V biochemickém i trenérském pohledu na Gabrielu Koukalovou se Rybář s Bolkem v Hochfilzenu shodují: přijela na mistrovství světa v mimořádné fyzické kondici. Však také ve třech individuálních kláních dosáhla prvního, čtvrtého a třetího běžeckého času.

„Ale žádné údaje, ze kterých bych vyčetl, jak bude střílet, Gábině z krve vážně nenaměřím,“ zasměje se Bolek.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze