Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

El Guerrouj drží Ostravu v napětí

10 2006
Ostrava - Pozitivní odpověď slyšel v telefonu manažer Zlaté tretry, největšího atletického mítinku v České republice. "Přijedu," potvrdil mu Hicham El Guerrouj. Dvojnásobný olympijský vítěz se po třech letech vrátí do Ostravy. Jestli opravdu vyběhne na trať 3000 m, se rozhodne v den "D" 30. května.

Podruhé v historii navštíví Českou republiku.

V závěru května má být Hicham El Guerrouj největší hvězdou Memoriálu Emila Zátopka, běhu na 3000 metrů.

Jenže fenomenální marocký mílař se momentálně nachází v mimořádné situaci.

Jeho "trápení" začalo na místě životního úspěchu. Srpen 2004 přinesl několikanásobnému světovému rekordmanovi slzy radosti: a dvě vytoužené zlaté olympijské medaile v běhu na 1500 a 5000 metrů. Dobyl absolutní sportovní vrchol. Poslední, který mu chyběl ve sbírce. 

Následně se stáhl do ústraní. Jako člen Komise Mezinárodního olympijského výboru absolvoval sice všechny schůzky se svými kolegy-sportovními diplomaty, ale na tartanovou dráhu od roku 2004 nevyběhl.

Na kontě má světové rekordy, vyhrál všechno, co mohl, doma si užívá čas s rodinou a malou dcerou. Chybí mu motivace...

Navzdory tomu už loni v listopadu slíbil organizátorům českého mítinku World Athletics Tour druhou účast v Ostravě. Před několika dny ji potvrdil. Nejlepší mílař historie na sever Moravy přijede - vůbec poprvé od olympijských her v Aténách 2004 se zúčastní atletického mítinku. Ale místní organizátory drží v napětí.

"Podmínky jsou dohodnuty, upřesňujeme pouze detaily," řekl ředitel mítinku Zdeněk Duplák. "El Guerrouj trénuje, ale také hledá motivaci. Teprve v den mítinku nám upřesní, jak by měl závod probíhat."

Ostravští organizátoři jsou však zatím v klidu - už před třemi lety bylo jednání s ním a jeho manažerem označeno za mimořádně seriózní. Letos si však na výsledek musí počkat netradičně dlouho, až na 30. května.

Dopředu však Hicham El Guerrouj zná jména svých soupeřů: na start Memoriálu Emila Zátopka se postaví Tariku Bekele, mladší bratr světového rekordmana a olympijského vítěze Kenenisy Bekeleho a El Guerroujův krajan Adil Kaouchi, stříbrný z běhu na 1500 metrů na loňském mistrovství světa v Helsinkách.

Nejenom nejdelší z běžeckých tratí bude mít excelentní obsazení. Účast na Zlaté tretře totiž potvrdil pětadvacetiletý halový mistr světa z Moskvy 2006, Keňan Wilfred Bungei.

Startovní listina Zlaté tretry tak dostala další medailový přírůstek: momentálně celkem čítá víc než dvacet medailistů z posledního mistrovství světa v Helsinkách 2005 a stejný počet medailistů z olympijských her v Aténách 2004. Aktuálních halových mistrů světa z Moskvy 2006 přijede minimálně šest.

Marocký mílař Hicham El Guerrouj líbá zlatou medaili z běhu na 1500 m na OH 2004. V Aténách k ní přidal zlatou i z běhu na 5000 m.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze