Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kávová královna Šujanová může pro Valosun dobýt první trofej

Edita Šujanová (v bílo-zeleném) z Valosunu Brno bojuje pod košem s Alyssiou Brewerovou z Miskolce. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

24 2016
Až nadejde neděle a její čas velké kávy a čokolády, bude to neklamné znamení, že se blíží zápas. Jeden z těch největších v klubové historii Valosunu KP Brno. Semifinále Českého poháru basketbalistek proti Hradeckým lvicím. S těmi má tým vicemistryně světa Edity Šujanové v letošní sezoně těžce nevyřízené účty. Doma v lize padl 68:81, venku 59:71. A atraktivní pohárové semifinále na prknech karlovarské Haly míčových sportů bude ideální platformou pro vendetu.

Poslední ligový střet je sotva týden starý, oba celky tak mohou jen zlehka oprášit své taktické záměry. „Z posledního vzájemného zápasu se musíme poučit a dát si pozor hlavně na hradecký doskok a protiútoky, což budou jedny z klíčových faktorů,“ vystihla pivotka vše podstatné.

V obou vzájemných duelech ligové sezony, poznamenaných oboustranně vysokým počtem ztrát, Hradec vyhrál právě i díky lepšímu doskoku. Vyjma lepšího lovu odražených míčů a větší střelecké vyrovnanosti Hradce ale mezi oběma soupeři není velkých rozdílů. Bilanci v Bonver ŽBL mají Lvice jen o chlup lepší (14-5 proti 12-7), když jejich průměrné skóre rámují cifry 72 ku 62, zatímco Valosun dává 76 a dostává 65 bodů.

Vzhledem k přetěžkému semifinále Brňanky nemyslí hned na trofej, jež se při neúčasti ZVVZ USK Praha zdá být na první pohled mnohem blíž. „Chceme jít krok za krokem. Nejdřív musíme zvládnout Hradec a potom můžeme přemýšlet o titulu. Ambice ale máme vysoké,“ hlásí s 28 minutami nejvytíženější a s 15 body střelecky nejproduktivnější hráčka Valosunu.

Výrazněji ji už pak doplňuje jen kolegyně z křídla Veronika Vlková, doručující tucet bodů na utkání.

Zkušená 30letá hráčka se zkušenostmi ze Slovenska, Maďarska, USK, Strakonic i obou nejlepších brněnských celků má předem jasno v tom, co by pro Valosun znamenalo získání pohárové trofeje. „Pro spoustu holek u nás by to byl důležitý bod kariéry a pro klub by to znamenalo velkou radost, spojenou s vůbec první trofejí jeho historie. Při neúčasti USK navíc všechny cítíme ještě větší motivaci.“

190 centimetrů vysoká opora Brňanek sama už těžko může něčím přebít stříbro z MS 2010. „Už mám pár takových vítězství za sebou, v poháru myslím dvě. Titul je ale pokaždé jiný. Navíc já už jsem teď v jiné pozici a pohárový úspěch by byl opravdu hezký.“

Pokud k němu dojde, zavázala se Šujanová k jedné nevšednosti, kterou už před časem trochu potrénovala. Svou podstatnou roli by při ní sehrál půllitr pěnivého moku. K tomu ale vede ještě dlouhá cesta lemovaná dvěma potřebnými vítězstvími.

A ještě jedna věc je před Hyundai Final 4 jistá. Až se budou Brňanky za pár dnů blížit k lázeňskému sídlu na západě Čech, ovládnou mysl Edity Šujanové - tak jako vždy v dosahu Karlových Varů - vzpomínky na největší událost jejího sportovního života - šest let starý světový šampionát, při jehož vrcholu si dlouhánka pověsila na krk stříbro, svou nejcennější medaili.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze