Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skaut Washingtonu o Veselém, Satoranském a svých nových objevech

Javaris Crittenton (vlevo) je bývalý hráč NBA, dnes muž obviněný z vraždy. Nás ale tentokrát zajímá muž napravo. Je jím Ed Tapscott, někdejší kouč Washington Wizards a dnes skaut tohoto klubu. | foto: Profimedia.cz

5 2013
Ed Tapscott je bývalým trenérem Washingtonu Wizards. Nyní pro tento tým NBA pracuje jako vyhledávač talentů. Tato role ho přivedla i do Prahy na mistrovství světa hráčů do 19 let. Jak vnímají turnaj v klubu, který je zásluhou Jana Veselého a Tomáše Satoranského významně spojen s tuzemským basketbalem?

Jak vidí český basketbal:
"Jak jsem se dozvěděl, máte ve vaší zemi dlouhou basketbalovou tradici. Máme v týmu dva Čechy, takže známe kvalitu zdejšího basketbalu. S hráči jako Jan Veselý a Tomáš Satoranský čeká český basketbal dobrá budoucnost. Věřím, že stále více hráčů se bude objevovat na turnajích FIBA a možná i v NBA."

DOBŘE TY. Tomáš Satoranský (14) právě přijímá gratulaci washingtonského

Tomáš Satoranský (14) přijímá gratulaci Jana Veselého

O Janu Veselém:
"Jan je pevnou součástí našeho týmu. Přichází důležitá sezona, protože už bude zvyklý na NBA. Věříme, že to bude dobrá sezona nejen pro něj, ale i pro nás všechny."

O Tomáši Satoranském:
"S Tomášem se chci v Praze osobně potkat a popovídat si s ním. Zjistit, kdy by se mohl připojit se k našemu týmu. S hráči, kteří jsou v Evropě, musíte hodně hovořit. Líbí se nám Tomášův pohyb, jeho vývoj, ale i osobnost. Myslím, že ho čeká zářná budoucnost."

O své práci skauta klubu NBA:
"Cestuji, kouknu se na zápas a jdu spát. Ale vážně, basketbal je globálním sportem, takže hodně cestuju. Nejen po Spojených státech, ale po celém světě, například nyní. Turnaje jako tento jsou pro nás velmi hodnotné, protože vidíte řadu týmů na jednom místě. Obvykle ale musíme cestovat z města do města, abychom viděli zápasy s těmi nejlepšími hráči."

Zraněný Greg Oden vtipkuje s rozcvičujícím se Kurtem Thomasem, spoluhráčem z

Kurt Thomas

O svém velkém objevu:
"Není to tak, že bychom někoho vyloženě objevili. Když zavzpomínám, mým nevýznamnějším hráčem byl Kurt Thomas, který hrál ve Spojených státech. Zranění ho ale na dva roky vyřadilo a nikdo nevěřil, že by se mohl vrátit. My jsme ho viděli zdravého, dali mu šanci a on pak odehrál 17 sezon v NBA. Jen kvalitní basketbalista může hrát tak dlouho v NBA. Toho jsem vlastně objevil tak, že na něj ostatní zapomněli."

O hvězdách budoucnosti na pražském turnaji:
"Je tu řada dobrých hráčů. Například španělský pivot Guillermo Hernangómez je velmi talentovaným hráčem. Všichni samozřejmě vědí o Šaričovi z Chorvatska. Dalším velkým talentem je Lyles z Kanady. Je zde samozřejmě řada hráčů z Ameriky, které známe velmi dobře a víme, že z nich budou hvězdy mezinárodního basketbalu a NBA."

Španělský pivot Sebastian Saiz míří s míčem do lotyšského koše.

Sebastian Saiz

O překvapení mistrovství světa:
"Mladý Španěl Saiz (o Sebastianu Saizovi více zde). Nikdy předtím jsem ho neviděl. V příštím roce půjde na univerzitu v Mississippi. Je velmi atletický a má snad nejdelší ruce, co jsem kdy viděl. Jeho jméno už mám poznamenané a posílám ho do našeho týmu s doporučením, že se vyplatí ho sledovat. Vždy, když jedete na takový turnaj, najdete hráče, o kterých jste toho moc nevěděli."

O chorvatském supertalentu Dariovi Šaričovi (psali jsme o něm také zde): 
"Odhlásil se z letošního draftu, protože si zřejmě představoval lepší pozici, než mu byla předpovídána. Pokud bude chtít hrát v NBA, pak bude hrát v NBA. Je velmi dobrý hráč. Šarič je ukázkovou kombinací výšky a komplexních basketbalových dovedností - přihrávání, driblinku, střelby a skórování. Je také velmi univerzální. Bude to na něm. V NBA je řada týmů, která by ho ráda měla ve svých řadách."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze