Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ecclestone podle soudu uzavřel „korupční dohodu“. Ale řízení vyhrál

Bernie Ecclestone | foto: Reuters

20 2014
Toto soudní řízení se týkalo prodeje práv na formuli 1 před devíti lety. Ale až teď řekl londýnský Nejvyšší soud resumé: šéf F1 Bernie Ecclestone sice uzavřel "korupční dohodu", ale ta prý nebyla důvodem pro to, aby společnost Constantin Medien práva nezískala. Ecclestone si však oddechnout nemůže, čelí ještě žalobě v Německu.

Po Ecclestoneovi a dalších obviněných požadoval bývalý akcionář F1, německá mediální společnost Constantin Medien, 144 milionů dolarů (2,8 miliardy korun). Její představitelé tvrdili, že v době, kdy byla práva prodána investiční společnosti CVC Capital Partners, byla F1 podhodnocená.

Třiaosmdesátiletý Ecclestone byl obviněn z toho, že udělal "korupční dohodu" s německým bankéřem Gerhardem Gribkowským, aby byla práva na prestižní motoristický seriál prodána kupci, jehož si vybral.

Tento fakt ve čtvrtek Nejvyšší soud potvrdil, nicméně uvedl, že nebyl důvodem pro to, že společnost Constantin Medien práva nezískala.

Během soudního procesu, který trval od loňského října do prosince, právníci Constantin Medien tvrdili, že na Ecclestoneův popud bylo Gribkowskému vyplaceno zhruba 45 milionů dolarů (900 milionů korun).

Gribkowsky, jenž měl na starosti prodej 47 procent v F1 od německé banky BayernLB společnosti CVC, už byl odsouzen za korupci, krácení daně a zneužití důvěry na osm a půl let do vězení. Ecclestone během jeho soudu tvrdil, že Gribkowskému platil, aby bankéř neinformoval úřady o jeho daňových záležitostech.

"Ty platby znamenaly úplatky. Docházelo k nim, protože pan Ecclestone uzavřel v květnu 2005 s doktorem Gribkowským korupční dohodu, podle níž měl být doktor Gribkowsky odměněn za bezproblémový prodej akcií BLB ve formuli jedna kupci, jenž byl akceptovatelný pro pana Ecclestonea," uvedl soudce Guy Newey.

Ecclestone kvůli platbám Gribowskému čelí soudu i v Německu, kde mu hrozí tři měsíce až 10 let vězení. Proces začne 24. dubna a měl by trvat do 16. září.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze