Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Formule 1 vyhlíží nového vládce a majitele. Vrátí jí dřívější šmrnc?

Seriál formule 1 letos bojuje s nudou a úbytkem fanoušků po celém světě. Nový principál tohle bude muset změnit a vrátit formuli 1 ztracený lesk. | foto: AP

8 2015
Nemá to trvat dlouho, nanejvýš pár měsíců, a formule 1 bude mít nového majitele. Co jí to může přinést a jak se pod novými šéfy může F1 změnit?

Lewis Hamilton se nejspíš stejně jako loni stane mistrem světa a jen těžko už někdo ve zbývajících pěti závodech zastaví dominanci týmu Mercedes. A přece může být sezona 2015 pro F1 přelomová. Ta, na kterou se bude vzpomínat.

Bernie Ecclestone, dosavadní promotér šampionátu a faktický boss F1, v úterý na marketingové konferenci v Kitzbühelu prohlásil, že formule 1 se do konce roku dočká nového majitele. A že „existují dva nebo tři zájemci“.

Podle britských médií jde o amerického miliardáře Stephena Rosse, katarskou společnost QSI a zájem je i v Rusku. K mání jsou marketingová práva od londýnské investiční společnosti CVC, která ve formuli 1 vlastní 35,5 procenta. Cena? Víc než pět miliard liber, takže 200 až 220 miliard korun.

Horší to být s F1 nemůže

Že je to pro fanoušky F1 okrajová zpráva? Kdepak! Může to být klíčový krok, aby se formule 1 změnila k lepšímu. Aby zmizel nářek lidí u televize, že opět sledují nudu. Dosavadní majitel je ryzí finančník, před deseti lety nakoupil práva od bank a teď - jak velí logika - je chce se ziskem prodat.

Křišťálová Lupa 2015

„Ale pro samotnou F1 nemá srdce ani v ní nedělá moderní sportovní marketing. Jediným cílem je navýšit cenu seriálu, což dělá tak, že zvýšil počet závodů na 21,“ říká televizní komentátor F1 Tomáš Richtr.

Lze tak říct, že změní-li šampionát majitele, z pohledu příznivců hůře být nemůže. Že je naděje, že se odrazí ode dna. Zvlášť je-li hlavním kandidátem na koupi boháč Ross, který vlastní klub amerického fotbalu Miami Dolphins. A který tak moc dobře ví, jak funguje sportovní byznys.

Jenže i tohoto muže, jenž chce mít po boku katarské šejky, čeká s F1 šichta. Především proto, že vlastně pořádně nikdo neví, kdo jí velí, což výstižně popisuje komentátor Richtr.

Tomáš Richtr

Tomáš Richtr: „Způsob vedení F1 je - omlouvám se za ten výraz - zkriplený.“

„Způsob vedení F1 je - omlouvám se za ten výraz - zkriplený. Zasahují do něj tři autority: Mezinárodní automobilová federace (FIA), majitel práv a týmy. Z těch zainteresovaných stran je vytvořena Strategická skupina F1, která má pocit, že ona by měla být mozkem, ale ve skutečnosti je impotentní. Sejde se, řekne pár nápadů, třeba že se znovu zavede tankování v závodech, pak to smete ze stolu, protože se ukáže, že je to neprůchodné.“

A nebo FIA schválí šestiválcové motory, o kterých Bernie Ecclestone vzápětí řekne, že jsou hloupostí a týmy nadávají na jejich cenu.

I proto prvním úkolem nového majitele je nastolit v F1 řád. Nebýt pasivním pozorovatelem jako dosavadní investoři a prostředí stabilizovat. Protože teď se týmy mezi sebou hádají, posílají na sebe udání k Evropské komisi, protože se jim nelíbí „nespravedlivý“ systém rozdělování peněz. Že bohatí dostávají víc než ti chudší. Že i kdyby Sauber vyhrál Pohár konstruktérů, bral by z prémií méně než Ferrari.

Pak je těžké do toho prostředí lákat nové stáje. Přesto F1 není prodělečný podnik, vždyť loni podle údajů Motorsport-total.com byl zisk po zdanění 198,3 milionu dolarů (4,8 miliardy korun) při obratu 1,353 miliardy dolarů...

Ecclestoneovo odcházení

Změnit se ale F1 musí i ve vztahu k fanouškům. Bernie Ecclestone je bezpochyby génius, který od poloviny 70. let vybudoval z formule impérium, jež má obrovské zisky z televizních práv. Stvořil z ní zábavu. „Jenže jen do doby, než přišel internet. Pak F1 zůstala zabedněná, myslí staromódně a má obrovskou setrvačnost,“ vypráví Richtr.

Ecclestone totiž veřejně pohrdá Facebookem i Twitterem, „chudí“ teenageři pro něj nejsou cílovou skupinou, což je bezesporu chyba. I z nich jednou přece mohou být boháči. „Nejde ale jen o sociální sítě, změnit se musí i obsah na internetových stránkách, aby věci kolem F1 měly šmrnc. Aby formule měla lesk jako fotbalová Liga mistrů. Nový promotér musí najít způsob, jak nalákat k televizi 15letého diváka a přesvědčit ho, aby se o F1 zajímal každé tři dny,“ míní Richtr.

Bernie Ecclestone před Velkou cenou Monaka

Co bude dál? Bernie Ecclestone podle mnohých zaspal dobu.

Není to dávno, co se setkal s Totem Wolffem, šéfem stáje Mercedes, a Christianem Hornerem, který zase velí Red Bullu, a ptal se jich, jestli nechtějí zkrátit délku závodů. Že u dvouhodinového přenosu ze Singapuru lidé usínají. „Jsou ale přesvědčení, že je to v pořádku.“

Bude tak uvažovat i nový majitel?

A ještě něco se s jeho příchodem změní, byť by k tomu jednou došlo i bez něj. Z F1 se začne vytrácet postava Bernieho Ecclestonea. Za dva týdny mu bude 85.

„A když to řeknu ošklivě, tak ho může zítra klepnout, a pro nového majitele by bylo špatně, aby teprve pak řešil co teď. Musí se zamyslet nad kontinuitou. Takže odhaduji, že ještě nějakou chvíli bude vystupovat jako lídr a volným přechodem odejde do stínu,“ tipuje Richtr.

Pak přijde čas jiného bosse. Jedno je ale jisté: bude muset být stejně ostrý a nesmlouvavý jako Ecclestone, protože bez rázného šéfa proměna F1 dokonána nebude.

Autor:


Grafton Recruitment Praha
Plánovač údržby

Grafton Recruitment Praha
Ústecký kraj
nabízený plat: 22 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze