Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zavelel naštvaný Ecclestone ve „své“ formuli 1 k televizní cenzuře?

Lewis Hamilton během Velké ceny Japonska | foto: Reuters

29 2015
Je to jen teorie spiknutí, nebo Bernie Ecclestone - muž, který tvrdí, že nejlepší politický systém je ten v čele s diktátorem - zavelel formuli 1 k cenzuře? Odpověď v nedohlednu, protože pravdu zatím marně hledají i Niki Lauda a Toto Wolff, dva klíčoví muži stáje Mercedes, kterých se „kauza“ týká.

Jedno je ale jisté, ač Lewis Hamilton vedl v nedělní Velké ceně Japonska od první zatáčky až do cíle (čímž navýšil náskok v seriálu) a jeho týmový kolega Nico Rosberg skončil druhý, oba vozy se v hodinu a půl trvajícím závodě dostaly do televizních záběrů na nicotných šest minut.

A to je započítán i 55vteřinový pohled na hromadný start i jeho stejně dlouhé opakování.

„Bylo to směšné. Sledoval jsem televizi celý den a pořád viděl jen vozy Sauberu a McLarenu, ale nevěděl jsem proč,“ čertil se po závodě Niki Lauda, trojnásobný mistr světa a poradce Mercedesu.

Haló režie, Hamilton v boxech

Bylo to vskutku zvláštní. I když Hamilton zastavil v boxech, tak režisér na něj prostřihl teprve ve chvíli, kdy odjížděl od mechaniků. To nebývá obvyklé, protože po záběrech, kdy si jezdci nechávají měnit gumy, jsou diváci lační, zvlášť jde-li o lídra závodu i šampionátu.

Fotogalerie

A tak není divu, že se vyrojily spekulace, o kterých se mimochodem mluvilo už před závodem, že cenzuru Mercedesu nařídil Bernie Ecclestone, nejvyšší boss F1.

Důvod?

Je na automobilku naštvaný, že odmítla od příští sezony dodávat motory stáji Red Bull, která teď vyhrožuje odchodem ze šampionátu.

Ta teorie není nemožná, protože televizní režii má Ecclestone pod palcem a obdobně už na začátku sezony vytrestal stáj Manor, která nestihla nastoupit do prvního závodu v Austrálii.

K tomu je potřeba dodat, že délka televizních záběrů je jedním z klíčových údajů pro sponzory, kteří mají na vozech svá loga. Takže při případném Ecclestonově trestu by na tom Mercedes tratil.

Lauda však zásah Ecclestona odmítá, byť možná jen z diplomatického hlediska. „Ale příští týden mám s Berniem schůzku, tak se ho musím zeptat na důvod. Snad dostanu rozumnou odpověď.“

A jaká by mohla být? Ecclestone už odpověděl pro německý Welt následovně: „Nebyla tam žádná manipulace. Před několika týdny jsme se bavili s režiséry a přišli jsme k závěru, že budeme častěji ukazovat střed pole. Ukazovat vozy, kterou jsou o kus vpředu, je nudné. Režiséři v Japonsku však prosazení této novinky trochu přehnali. Ale já jsem nezasahoval.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze