Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Faggioli versus Merli. Ecce Homo láká na italský souboj

Simone Faggioli, ilustrační foto | foto: MAFRA

4 2016
Už 111. ročník o víkendu napíše Ecce Homo, slavný závod automobilů do vrchu ve Šternberku. Neodmyslitelně patří do seriálu mistrovství Evropy, což každoročně přitáhne špičkovou konkurenci. A sedm let v řadě všem vládne Ital Simone Faggioli. Zda se mu to podaří i poosmé? Tréninky odstartovaly v sobotu od 8 hodin, závod se uskuteční v neděli od 8.30.

Faggioli zná na trati v délce 7,8 kilometru do detailu každou zatáčku. Ostatně tu od roku 2012 drží i traťový rekord výkonem 2:45,630 a patří mu i další historicky nejrychlejší časy.

Letos ale bude mít silného protivníka, vyzyvatelem je jeho krajan Christian Merli, který ve Šternberku pobývá už od úterý a trať podrobně studuje. „Tahali se spolu o vítězství v rakouském Rechbergu na konci dubna a nakonec vyhrál Merli. Podobný souboj bychom mohli vidět i u nás,“ těší se prezident pořádajícího automotoklubu Ecce Homo Vlastimil Malík.

Navíc v ostrém italském souboji půjde i o vedení v seriálu Me, ve kterém mají zatím shodně 75 bodů. A bude to také bitva techniky – Merli je továrním pilotem Oselly, Faggioli zase konkurenční Normy.

Letošní ročník bude výjimečný i počtem startujících, poprvé se přihlásilo přes dvě stě vozů. „Celkem jich je 210 a po uzávěrce volalo ještě dalších deset, které už jsme ale nemohli přijmout. Nikdy ale nepřijedou úplně všichni, někomu se nepodaří dát auto dohromady nebo má po cestě poruchu,“ říká Malík.

Navíc závodní trať je limitovaná 200 vozidly. „Počítáme, že i když jich bude 205, jsme schopní to zvládnout. Kdyby se však stala vážnější nehoda nebo unikl olej, tak by nás to mohlo zdržet. Ale zatím jsme to vždycky zvládli, přitom loni bylo 195 aut. Jde o organizaci, aby všichni dělali, co mají,“ doplnil šéf automotoklubu.

Na startu nebude chybět česká špička v čele s Milošem Benešem, opavským Petrem Vítkem a Dušanem Nevěřilem. „Z místních jezdců určitě pojedou Petr Trnka a Vašek Janík. Také náš klub má asi deset jezdců, ti všichni se zúčastní. Je to domácí trať, to si nikdo z nich nemůže nechat ujít,“ připomněl Malík. Během závodního víkendu bude na Hlavním náměstí probíhat doprovodná akce Město v pohybu a v Radniční ulici bude přehlídka luxusně upravených aut Starwheels.Najdete na iDNES.czmobilní verze