Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kwiatkowski přespurtoval Sagana, marně je stíhal také Štybar

Michal Kwiatkowski slaví triumf v belgické klasice E3 Harelbeke. | foto: Profimedia.cz

25 2016
Sváděli spolu souboje jako mladí, dokonce také na Závodu míru juniorů. Teď si to Peter Sagan a Michal Kwiatkowski rozdali o titul v první z letošních worldtourových klasik, v belgické E3 Harelbeke. Marně je stíhali Zdeněk Štybar i další jezdci stáje Etixx. A opět jednou to byl Slovák Sagan, kdo projel cílem druhý. Polák Kwiatkowski z týmu Sky vyhrál, Štybar dojel patnáctý.

Byla to profesorská akce dvou posledních mistrů světa. Při stoupání na Karnemelbeekstraat, čtrnáctý a předposlední „hellingen“ na trati závodu, Sagan a Kwiatkowski třicet kilometrů před cílem zaútočili. Díru, která za nimi vznikla, nejprve zaceloval Štybar, pak i další z jezdců Etixxu Trentin.

Jenže útočící duo bylo k nezastavení.

Na vrcholu stoupání měli k dobru pět vteřin a náskok dále navyšovali. Po posledním „hellingenu“, 19 kilometrů před cílem, už činil 35 vteřin.

Kolem Katalánska: pátou etapu ovládl Poels

Pátou etapu závodu Kolem Katalánska vyhrál po sólovém úniku nizozemský cyklista Wout Poels z týmu Sky a rozbil tak předpoklady, že o vítězství se bude rozhodovat mezi sprintery. Kolumbijský lídr Nairo Quintana dojel bezpečně ukrytý v pelotonu a vede o sedm vteřin před Španělem Albertem Contadorem.

5. etapa (187,2 km): 1. Poels (Niz./Sky) 3:59:03, 2. Cataldo (It./Astana), 3. Bille (Belg./Wanty), 4. Sivcov (Běl./Dimension Data) všichni -11, 5. Verona (Šp./Etixx-Quick Step) -13, 6. Gerrans (Austr./Orica) -33, ...62. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) -47, 104. Hirt (ČR/CCC), 105. Hník oba -3:55, 142. Polnický (oba ČR/Verva) -8:40.

Průběžné pořadí: 1. Quintana (Kol./Movistar) 23:01:19, 2. Contador (Šp./Tinkoff) -7, 3. Porte (Austr./BMC) -17, 4. Martin (Ir./Etixx-Quick Step) -21, 5. Van Garderen (USA/BMC) -27, 6. Bardet (Fr./Ag2r) -32, ...89. Hník -36:52, 104. Vakoč -45:50, 113. Hirt -48:40, 162. Polnický -1:08:27.

Ve třináctičlenné skupině, která je stíhala, měla stáj Etixx čtyři své cyklisty! Niki Terpstra a posléze především Zdeněk Štybar se zaťatými zuby tahali tempo, přesto ztrátu na vedoucí duo snižovali jen kosmeticky. Pět kilometrů před cílem činila 29 vteřin.

Štybar odvedl svoji práci na špici, při které se obětoval pro Toma Boonena a Mattea Trentina, a vystoupil si. Teď už to bylo na jeho týmových kolezích.

Do posledních dvou kilometrů Saganovi a Kwiatkowskému stále zůstalo sedmnáct vteřin náskoku. Do posledního kilometru jedenáct. Uhájí své vedení?

Uhájili ho.

Sagan mířil ke spurtu z první pozice, Polák však už 300 metrů před cílem nastoupil a slovenský cyklista po chvíli pochopil: Nemám proti němu šanci.

Michal Kwiatkowski, světový šampion z roku 2014, slavil první velký klasikářský titul v barvách své nové stáje Sky, který byl ještě umocněný třetí příčkou týmového spolubojovníka Iana Stannarda.

Nikdo z mocné party Etixxu na stupních vítězů nestál.

Nikdo z nich dokonce neskončil ani v první desítce: 12. Trentin, 13. Terpstra, 14. Boonen, 15. Štybar.

Český cyklista dorazil do cíle osamocený, za skupinou a před pelotonem, se ztrátou 2:32 minuty. Na loňské E3 Harelbeke, kde skončil druhý za Geraintem Thomasem (rovněž vítězem z týmu Sky), bude mít rozhodně lepší vzpomínky.

Štybar se po defektu vracel do popředí s Cancellarou

V předchozím průběhu závodu šlapal Štybar sedmdesát kilometrů před cílem v čelní skupině favoritů, společně s parťákem Boonenem či Švýcarem Cancellarou, ale tehdy ještě bez Sagana.

Při dalším přeskupování skupin na Kwaremontu se však 60 kilometrů před metou dopředu propracoval slovenský mistr světa, naopak dozadu se dočasně propadli Štybar (po defektu zadního kola) i Cancellara, který namotal přehazovačku do zadního kola a musel dlouho čekat, až mu mechanik přiveze rezervu.

Švýcarovi parťáci ze stáje Trek však „Spartakovi“ pomohli probít se 33 kilometrů před cílem zpět do čelní skupiny a s ním se do ní vrátil také Štybar.

Patnáct mužů se chystalo k závěrečné partii. Mužstvo Etixxu hrálo přesilovku.

Jenže vítězný gól „vstřelil“ muž, který byl ještě loni jejich týmovým kolegou: Michal Kwiatkowski.

Druhý Peter Sagan, lídr Tinkoffu, potom jen odevzdaně pronesl: „Je to můj osud. Kdo má víc druhých míst než já? Je čas začít zase vyhrávat.“

Těsně druhý skončil Sagan minulý týden také v konečném pořadí Tirrena-Adriatika, tehdy za Gregem van Avarmaetem.

„Ve spurtu jsem cítil, že už nemám energii,“ líčil Slovák tentokrát, v cíli E3 Harelbeke. „Vložil jsem ji předtím do útoku i do práce na trati, abychom náskok udrželi. Dva kilometry před cílem mi vysílačkou řekli: Musíte zabrat, blíží se k vám ostatní. Tak jsem zabral - a v koncovce jsem už neměl nohy. On byl lepší.“

Kwiatkowski měl po přestupu z Etixxu do týmu Sky v letošní sezoně na kontě dvě druhá místa z jednorázovek na Mallorce, pak 20. místo na Strade Bianche, 8. místo na Tirrenu a 40. místo na Milán - San Remo. Nyní tedy stojí nejvýše. Ve stejný den, kdy i Wout Poels ze Sky vyhrál etapu Kolem Katalánska.

„S Peterem jsme zpočátku při našem útoku spolupracovali, stejně jako předloni na Strade Bianche,“ svěřoval se šťastný vítěz do televizních mikrofonů. „Cítil jsem, že mám nohy, které dnes mohou vyhrát, a tak jsem si pro to vítězství jel. Proti Peterovi jsem musel vsadit na delší spurt. Proto jsem to zkusil už 300 metrů před cílem, neohlížel jsem se, jen jsem šlapal na plný plyn. A ono to vyšlo.“

Teď se těší, že se stane jedním z lídrů týmu Sky také na druhém Monumentu sezony, příští týden Kolem Flander.

A tam bude chtít promluvit do bitvy o vítězství opět i Štybar.

E3 Harelbeke

klasika, World Tour, 206 km

1. Kwiatkowski (Pol./Sky), 2 Sagan (SR/Tinkoff) -3 vt., 3. Stannard (Brit./Sky), 4. Cancellara (Švýc./Trek), 5. Stuyven (Bel./Trek), 6. Boom (Niz./Astana) 7, Benoot (Bel./Lotto Soudal), 8. Vanmarcke (Bel./Lotto Jumbo), 9. Drucker (Luc./BMC), 10. Oss (It./BMC) všichni -11,... 14. Štybar (Etixx) -2:32.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze