Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dýšina: Něco pro mistry taktiky

Golfové hřiště Dýšina | foto: Martin Kabát

6 2010
Jak zahrát co nejlépe jamku po jamce konkrétní golfové hřiště a zlepšit si tak handicap? Žádné golfové hřiště už nebude pro nikoho velkou neznámou ani noční můrou, protože profesionální trenéři prozradí své tajné fígle k pokoření hřiště.

"Hřiště je zasazené v lese, některé jamky jsou hodně kopcovité, z greenu šestnáctky na odpaliště sedmnáctky se jde do prudkého táhlého kopce, kde spoustě lidí bude chybět fyzička," upozorňuje v komentáři k Dýšině profesionální trenér Petr Štrougal.

Tento díl volné série o českých hřištích by se mohl jmenovat i "Nechte driver spát!". Golf Park Plzeň nepatří mezi nejdelší, ale je to hodně technické hřiště. "Pokud chcete brát na každé jamce driver, tak opravdu pár balonů ztratíte, ale pokud budete hrát takticky a budete o ranách přemýšlet, dá se krásně hrát," dodává trenér.

Dýšinu učí hrát Petr Štrougal.

Jamka 1, par 4


Golfové hřiště Dýšina, jamka č. 1Na par čtyři relativně krátká jamka, ale je nesmírně psychicky náročná, protože po pravé straně je voda, po levé svah, kde vyšší tráva zachytává spoustu balonů. Na začátek těžká jamka, pokud chce být člověk na greenu nebo dvacet metrů od něj. Když ale hrajete takticky, není obtížná. Z odpaliště stačí zahrát ránu jenom někam za vodu, z bílých něco kolem sto osmdesáti metrů, ze žlutých sto dvacet, z dámských devadesát až sto metrů, a zbývá nám do greenu maximálně stovka. Jde o to přehodit příčnou vodní překážku, rokli, a dál už je jamka relativně lehká. Nedoporučuju ani dobrým hráčům zkoušet driver. Hrajte první jamku na jistotu, hrajte za rokli. Pak už záleží na příhře, jestli přineseme par nebo birdie. Green je hodně zvlněný, pozorně sledujte, kde je navrtaná jamka.

Jamka 3, par 5


Golfové hřiště Dýšina, jamka č. 3Složitější par pět, v místě dopadu drivů se fairway hodně zužuje na dvacet či pětadvacet metrů, po obou stranách je vyznačená podélná vodní překážka. V žádném případě neberte ani tady driver, stačí trojka pětka dřevo před zúžení. Z bílých odpališť se hraje přes vodu, která vůbec, ale vůbec nikomu nemůže vadit. Druhá rána, pokud je drive až v krku, se dá zahrát lehkým draw na green nebo někam ke greenu. Strašný pozor dávejte na vodní překážku vlevo před greenem, kde končí spousta balonů. Spíš se snažte hrát druhou ránu vpravo od greenu, kde je víc místa než vlevo. I horší hráči budou mířit do krku, druhou ránu na stometrový kolík vpravo, kde se krásně otevře green. Třetí na green, ke greenu, jak vám to vyjde. Green je hodně zvlněný, dávejte si na to pozor.

Jamka 11, par 3


Golfové hřiště Dýšina, jamka č. 11Jedna z nejhezčích jamek na hřišti s ostrovním greenem. Dost golfistů bude mít problém samozřejmě s tím, že před sebou vidí vodu a hodně úzký green. Hlavně pro hráče s vyšším handicapem bude těžké zahrát stometrovou ránu přes vodu. Po levé straně je drop zóna, odkud se hraje přes vodu už jenom dvacet třicet metrů. Pro hodně hráčů je jamka obrovskou výzvou a ani si neuvědomí, že můžou hrát z drop zóny. Nebo chtějí sami sobě dokázat, že se na green dostanou! Můžeme očekávat podobné situace jako ve filmu Zelený svět s Kevinem Costnerem. Za bezvětří je tady ideální hra, když fouká vítr, ať už po směru hry, nebo proti, dávejte si velký pozor na výběr hole, protože vítr s balonem dělá potom neskutečné věci. Přeju vám všem, ať se dostanete kamkoliv na green a potom už na greenu dokažte, co dokážete.

Kompletní jamky hřiště Golf Klubu Plzeň-Dýšina s Petrem Štrougalem jsou uvedeny v pátém dílu knihy Klíč k českým golfovým hřištím, www.a-ga-ma.cz.Najdete na iDNES.czmobilní verze