Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pozor, do Flander přijede Obama. A cyklisté budou muset jinudy

Cyklistický závod Dwars door Vlaanderen | foto: Profimedia.cz

20 2014
Zatímco v Itálii před nedělní klasikou Milán - San Remo upravují trať kvůli dešti a hrozícím sesuvům půdy, v Belgii se zase do její podoby podepisuje návštěva státníka, možná toho nejmocnějšího planety. Před středečním závodem Dwars door Vlaanderen musejí organizátoři připravovat i záložní variantu - do Belgie totiž míří Barack Obama.

Americký prezident přiletí do Bruselu, kde se potká s prezidenty zemí Evropské unie a při té příležitosti plánuje navštívit hřbitov "svých" vojáků padlých za 1. světové války, aby tak připomněl sté výročí začátku konfliktu. Waregem je jediný americký hřbitov ve Flandrech.

Naneštěstí válečný památník leží zrovna u silnice E17, po níž mají cyklisté na své trase po 70 kilometrech závodění, tedy někdy kolem půl druhé odpoledne projet.

"Chtěli jsme tuto oblast zahrnout do našeho závodu, abychom uctili americké oběti války, ale náš plán je teď v ohrožení," zalitoval direktor závodu Guy Delesie v deníku Het Nieuwsblad.

Obamova návštěva Waregemu zatím není stoprocentně potvrzena, přesto organizátoři musí připravit dvě varianty trasy. A s ohledem na obří kolonu vozidel jak kolem cyklistického závodu, tak kolem amerického prezidenta, není to jednoduchý úkol.

"Už jsme na mapě vymysleli alternativní okruh a pokud prezident přijede, obkroužíme hřbitov jinudy," dodal Delesie. "Ale rozhodně to nebude nic jednoduché, když si představíte, kolik aut, autobusů, novinářů do Waregemu přijede. Čeká mě ještě spousta schůzek."

Dwars door Vlaanderen se pojede příští středu, minulý ročník vyhrál Ital Oscar Gatto.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze