Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dvořákovi opět uniká střet s O´Brienem

20 2000
S a c r a m e n t o, P r a h a - Desetibojař Tomáš Dvořák může vyhrát olympiádu, jako první získat 9000 bodů a stát se třeba králem světového sportu. Ale jedna věc se mu možná nepodaří nikdy: porazit největšího rivala, Američana Dana O'Briena. Ne vlastní vinou. Zbývá jen mizivá šance, že O'Brien nastoupí na start americké olympijské kvalifikace v Sacramentu. Včera prohlásil, že s největší pravděpodobností nebude závodit kvůli natrženému úponu v chodidle levé nohy. Dvoudenní soutěž začíná v noci na zítřek středoevropského času.

Pro americké desetibojaře je to jediná šance, jak se kvalifikovat na olympijské hry do Sydney. Tam pojedou tři nejlepší. "Nevidím žádnou šanci. Drásá mi to srdce, jsem v šoku," řekl O'Brien. Bolest v chodidle ucítil minulý týden při výškařském tréninku. "Zkouším chodidlo a kotník utáhnout obinadlem, co jen to jde. Ale bolí to tak, že nemůžu ani klusat," tvrdí O'Brien. "Říkám si: K čertu, zkus to! Ale bolest je taková, že neuběhnu ani dvacet metrů poloviční rychlostí."

Tento čtyřiatřicetiletý Američan, považovaný za nejtalentovanějšího desetibojaře historie, se měl vrátit do světa velké atletiky po dvouleté přestávce. Od vítězství na Hrách dobré vůle v roce 1998 nezávodil kvůli zranění kolene. Z kvalifikace se zatím neodhlásil. Drží se poslední naděje. "Jsem mimo hru na osmadevadesát nebo devětadevadesát procent," řekl O'Brien. "Pokud by ale byly moje modlitby vyslyšeny, stal se zázrak a mohl bych ve čtvrtek ráno běhat, zkusil bych to."

Na druhém konci zeměkoule, uprostřed Prahy, ve stejné doufá Tomáš Dvořák. "Přeji mu, ať se probudí a nebolí ho to," pravil. Nebyla to radost, úleva nebo lhostejnost, co ovládlo Dvořáka, když zjistil, že mu pro olympijské hry zřejmě ubyl jeden z možných soupeřů v boji o zlatou medaili. Dvořák byl znatelně rozladěn. Zdá se, že se mu rozplývá možnost nad velkým protivníkem zvítězit, a vybojovat si tak satisfakci. "Ach jo. No jó, no," ulevoval si včera odpoledne.

O'Brien nikdy Dvořáka oficiálně neuznal za nejlepšího desetibojaře světa. Přestože dvakrát vyhrál mistrovství světa a vloni mu uzmul světový rekord. O'Brien má jediný argument, nikdy s Dvořákem neprohrál. Dvakrát se utkali v období, kdy šestiletý věkový rozdíl mezi nimi přestal hrát roli. Na olympiádě v Atlantě O'Brien na vrcholu sil zvítězil, Dvořák byl třetí.

Při Hrách dobré vůle před dvěma lety Dvořák znovu prohrál, ale při závodě trpěl kvůli zraněnému kolenu. "Vždycky, když mě porazil, byl jsem moc mladý nebo strašně zraněný," říkává Dvořák. Na olympijských hrách v Sydney se rýsoval velký souboj dvou nejlepších desetibojařů historie.

Dvořák už letos ukázal, že je ve formě. Před dvěma měsíci v Götzisu znovu předvedl výkon, který byl lepší než O'Brienův starý světový rekord. "Myslím si, že jsem na tom tak, že bych jeho slova vyvrátil," řekl Dvořák. "Po olympiádě zase bude říkat, že tam nebyl, a že to bylo pro mě jednoduché. Asi by pro něj byla psychická prohra, kdyby musel změnit názor."

O'Brien se v sezoně zatím moc neukázal. Před měsícem na mítinku ve Stranfordu vyzkoušel 110 metrů překážek a dálku a v obou disciplínách skončil poslední. Teprve nedávno zvládl obstojný výkon, pět metrů v tyči. "Nevím, jestli je zraněný, spíš bych řekl, že nemá formu," řekl Roman Šebrle, další špičkový desetibojař. I on se těšil na olympijský souboj. "Jen ať přijede, bude to dobrý skalp," řekl před několika dny.

O'Brien zatím nepočítá, že by pro něj neúčast na olympiádě znamenala konec kariéry. I ve chvíli, kdy se bezmocně zastavil před startem, ho neopustila jeho sebevědomá rétorika. "Chci se uzdravit a pokusit se o devět tisíc bodů," řekl včera.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze