Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dívejte se a učte se. Jak Dvořák radí nové generaci českých desetibojařů

Český desetibojař Jiří Sýkora v dálkařském sektoru během závodu na evropském šampionátu v Curychu. | foto: Reuters

13 2014
Curych (Od našeho zpravodaje) - Desetiboj. Tady dirigují závody Češi, platilo před lety. Ale z Roberta Změlíka je podnikatel, z Tomáše Dvořáka kouč a z Romana Šebrleho moderátor. Na mistrovství Evropy v Curychu se nyní představuje nová generace mladíků.

Tomáš Dvořák tleská, hlasitě zahvízdá a zakřičí: „Dobře, Ádo!“ Desetibojař Adam Sebastian Helcelet právě vrhl kouli do vzdálenosti 14,90 metru a posunul se do první desítky pořadí, což šéftrenér spokojeně kvituje.

Vzápětí stočí Dvořák zrak ke startu překážek, vyndá fotoaparát a zvěční Lucii Škrobákovou. „Pojď Lucí,“ zařve. Škrobáková protne cíl a on jásá: „Jo!“ Po chvíli se naopak rozčilí: „Ty vole!“ Zjistil, že atletčin čas na postup nestačí.

Ale to už je v kruhu desetibojařů Jiří Sýkora, juniorský mistr světa. „Ruka,“ volá na něj Dvořák. Načež vysvětluje: „V dálce se bouchnul do kotníku. Tak ať radši nemyslí na nohu, ale pořádně pokus rozjede vrchem levou rukou.“

Sýkora zůstává 20 centimetrů za osobním rekordem, Dvořák se zvedá, jde k mantinelu a se svěřencem gestikuluje. Poté mu na sucho - mezi diváky - předvede ideální otočku.

Fakta

Nástup nové generace

Adam Sebastian Helcelet
Věk: 22 let.
Osobní rekord: 8252 bodů, letos zatím 8001. Osmý na ME 2012, bronzový na ME do 23 let 2013. Atletem je už od šesti let.
Osobní kouč: Rudolf Černý

Jiří Sýkora
Věk:
19 let.
Osobní rekord: 7927 bodů (letos). Juniorský mistr světa 2014. S atletikou začal v 8. třídě základní školy.
Osobní kouč: Pavel Svoboda

Marek Lukáš
Věk:
23 let.
Osobní rekord: 7829 bodů (letos). Osmý na ME do 23 let 2013. Atletem od 15 let, zpočátku byl oštěpařem.
Osobní kouč: Rudolf Černý

Marek Lukáš je v Curychu třetím do této party. Po letech má Česko na vrcholné akci opět desetibojařskou trojici. Kluky nové generace.

„Musíte víc koukat kolem sebe,“ nabádá je Dvořák. „Já se učil tak, že jsem při rozcvičení i při závodě pořád pozoroval O’Briena, Hämäläinena, Smithe. Tím jsem nejvíc pochytil.“

Tehdy se psal rok 1993, když byl 21letým mladým atletem a debutoval při mistrovství světa ve Stuttgartu na vrcholné akci dospělých. „Neudělal jsem tam žádnou botu a poprvé překonal 8 000 bodů,“ vzpomíná. Stuttgart ho nakopl k budoucím třem titulům mistra světa. S Romanem Šebrlem vytvořili hvězdné české duo.

Co ale bude z této generace?

„Už letos se vycajchnovali, když postoupili do vícebojařské Superligy Evropského poháru,“ chválí kluky.

V evropském desetiboji přebírají od třicátníků otěže mladší. Němci Freimuth, Kazmirek a Abele si v úvodních třech disciplínách přehazují v Curychu vedení. „Němcům už nový tým dozrál,“ tvrdí Dvořák.

O českém triu to zatím říci nemůže.

Helcelet byl předloni osmým Evropanem, ale do Helsinek 2012 se sjela před olympiádou slabší konkurence. „Když tady osmé místo zopakuje, bude to úspěch,“ ujišťuje šéftrenér, který Helceleta dříve osobně vedl.

„Rudolf Černý (dnešní Helceletův kouč) má jiné praktiky než já, Adam se s tím musí srovnat. Je silnej, ale ještě to neumí prodat.“

Ke druhému pokusu se zatím chystá benjamínek Sýkora a Dvořák křičí: „Vejš to zkus zahodit.“ Po přešláplém pokusu si povzdechne: „Zase tam čučel do země.“

Devatenáctiletý talent slavil v červenci v Eugene titul juniorského mistra světa, ale sil už nemá v Curychu na rozdávání. V průběhu závodu přiznal: Po vítězství v Eugene jsem osm dní nebyl schopný trénovat.

„Pak zase začal, rozbolely ho třísla, celé tělo má bolavé a je tu koordinačně mimo,“ vidí Dvořák. Má směrem k Sýkorovi jediné přání: „Projdi si celým závodem a uč se, jsi tady o úroveň výš než mezi juniory.“ Jenže zranění z dálky přinutí mladíka před výškou vzdát.

„Zatím si tak trochu anarchisticky řídí trénink sám,“ lituje šéftrenér. Rád by se velkého talentu ujal, ale... „Na to nemám čas. Takový kluk potřebuje full time kouče.“

Cesta od juniorské evropské či světové medaile k té dospělé dokáže být dlouhá. Dvořákovi kdysi trvala pět let. „I tahle generace může být jednou medailová,“ pevně věří. „Desetiboj je disciplína, kde nic není ložené.“

Dva „přeživší“ z  českého desetibojařského tria, Adam Sebastian Helcelet a Marek Lukáš, dnes vstoupí do druhého dne desetiboje z 11. a 22. místa.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze