Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dvořák může za rok skončit s atletikou

1 2003
Praha - Jestli to znovu bude trápení, pro desetibojaře Tomáše Dvořáka může být rok 2004 poslední sezonou kariéry. Populární atlet je po sedmi letech poprvé bez titulu mistra světa, podruhé za sebou zažil rok plný problémů. A poprvé se kolem něho objevují otázky: Jak dlouho ještě vydrží bojovat? „Všechno ukáže průběh nové sezony,“ říká Dvořák.

„Základní bude zdraví a pak výkonnost. Neřeknu, že po olympiádě skončím, ale vyvrbit se může všelicos. Zatím nemám přání končit. Chuť a odhodlání mi rozhodně nechybějí.

Letos jsem se atletikou vyloženě bavil a věřím, že mi to vydrží i v přípravě.“ U zábavy a legrace s kamarády začíná Dvořákův klíčový rok, který vyvrcholí v srpnu na olympijských hrách v Aténách.

Minulý týden si vyrazil s atletickým týmem Dukly do Nové Vsi na Liberecku, kde se konal tradiční fotbalový zápas mladí - staří, za něž nastoupila většina reprezentantů včetně Dvořáka.

„Vyhráli jsme sedm tři. Hrál jsem sice bez kopaček a jako obránce, ale jednou jsem trefil břevno. Levou nohou, pěkně z úhlu,“ vypráví Dvořák.

„Ale měli jsme jiné střelce. Železný, Guzdek a Šneberger dali dva góly, sprinter Rada jeden. Dobře to dopadlo, nikomu se nic nestalo.“ Příští týden Dvořáka čeká vojenský kurz, během něhož bude běhat, jezdit na kole a lézt po skalách ve Žďárských vrších.

„Bude to legrace. Máme si s sebou vzít kola a mapu. Zřejmě nás někde vysadí a my budeme muset najít cestu do cíle. Je to první kurz, kdy nebudeme sedět v lavici.“ Potom se dá Dvořák dohromady v lázních Třeboň a v prosinci odjíždí na Kanárské ostrovy.

Stráví tam pět týdnů a zůstane i přes Vánoce. Bude to důležité období.

V teple u moře chce Dvořák pod vedením nového trenéra Luďka Svobody, specialisty na sprinty, znovu získat rychlost. Tu ztratil v posledních dvou letech, kdy ho trápily zdravotní problémy.

„Byl bych hrozně rád, abych měl zase rychlé nohy. To potom člověk i daleko a vysoko skáče a jde mu to i ve vrzích,“ říká Dvořák.

„Budu trénovat tak, abych byl v lednu připraven závodit.“ V olympijském roce zřejmě mnoho závodníků světové špičky halovou sezonu vynechá nebo výrazně omezí. Dvořák ale zimní starty pro návrat na vrchol potřebuje.

„Potřebuju zrychlit a není lepší měřítko než si zaběhnout na časomíru,“ říká. „Halová sezona končí v únoru a potom budu mít tři měsíce na to, abych se připravil na první desetiboj v sezoně.“ To všechno má jeden cíl, aby na olympijských hrách bylo v Dvořákovi co nejvíc z šampiona.

„Všechno bude směřovat k olympiádě. V létě chci jet na desetiboj do Götzisu, protože jsem tam dva roky nebyl. Ale je pravděpodobné, že to bude jediný závod před Aténami.“

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze