Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dvořák dostal nůžky, aby si ostříhal jabloň

29 2006
Götzis - Svátek atletiky ve vícebojařské Mekce byl letos úplně jiný než v minulých letech. Jednak proto, že nevyhrál Čech. A pak proto, že zmoknul. "Co to znamená? V Götzisu přece vždycky bylo krásně," kroutila hlavou i německá sedmibojařka Kesselschlägerová. "Za ta léta, co sem jezdím, tu pršelo jen jednou," lovil v paměti Tomáš Dvořák.

Na travnatém valu okolo stadionu tentokrát nepiknikovali diváci, rozložení na dekách. Dráhu vroubily desítky deštníků.

Rus Sysojev uklouzl na mokré trávě za doskočištěm dálky, skolil časomíru běžců a bolestivě si narazil zadek. Francouzka Collonvilleová neudržela balanc na vodě v sektoru výškařek, vrazila do stojanů a otírala si zkrvavený obličej.

A přece to znovu byla velká show. Stadionem zněl tvrdý rock, švédská kráska Klüftová rozehrála podmanivou pantomimu, a když shodila ve výšce 191 centimetrů, dupala po žíněnce jako malé vzteklé dítě. Dokonce i Bryan Clay přerušil své pekelné soustředění a u mantinelu vtipkoval s diváky.

V kočárku vrněl jeho roční syn Jacob Ezra, poprvé s tatínkem i s chůvou na velké akci. Eva Šebrlová pro změnu houpala čtyřměsíční dceru Kateřinu.

"Tohle jsou prostě nádherné závody. Kouzelné prostředí, lidé i stadion," snažil se Dvořák vystihnout, čím je Götzis tak výjimečný. Potom ujistil: "Tady člověk ani nemůže bejt naštvanej."

I v případě, když je trojnásobným mistrem světa a předvede do dálky podprůměrných 679 centimetrů? Pravda, tehdy se neudržel. Cestou do šatny zakřičel Dvořák nepublikovatelný výraz. Aby si ulevil. "Ale to bylo jen momentální naštvání. Za chvíli jsem byl v pohodě," culil se.

Při slavnostním nástupu největších hvězd dostali desetibojaři, kteří měli na kontě alespoň deset götziských startů, malé dárky. Šebrle župan. Dvořák velké zahradnické nůžky.

"Loni mi tu dali malou jabloňku. Asi si mysleli, že u nás rostou rychle a měl bych ji už ostříhat," povídal.

Absolutní rekord mítinku drží s dvanácti účastmi Rus Lobodin a Kanaďan Smith. Kdyby Dvořák odložil loučení s kariérou a příští rok ještě závodil, vyrovná se jim. "A možná by mi dali i kombajn na sklízení mé úrody jablek," napadlo ho.

Léta už jsou znát, posteskl si veterán. Ale limit splnil

Oddechl si. "Přežil jsem, ale mám toho plné kecky," pronesl veterán Tomáš Dvořák o svém posledním startu v Götzisu.

Až do závěrečné patnáctistovky bojoval o splnění limitu pro mistrovství Evropy. Výkonem 7873 bodů ho překonal o 73 bodů.

Marně však usiloval o "světový rekord" v počtu desetibojů přes 8000 bodů. Stále jich má na kontě 34, stejně jako Francouz Plaziat.

Škoda dálky, ve které zůstal na slabých 679 centimetrech. "Ach jo, já to tak podělal. Ani jednou jsem se netrefil na prkno," doznal. Na jaře laboruje s bolavým lýtkem, nemá natrénováno.

"Pojď," zakřičeli na něj čeští příznivci z tribuny před čtvrtkou. "Já bych radši běžel," odpověděl jim, před cílem však vytuhl.

Zaskočilo ho deštivé počasí a tlak. "Hrozně lítal. Bouchal jsem se o mraky do hlavy, byl jsem na spaní," vyprávěl. I proto se do desetiboje pomalu rozjížděl.

"Dopoledne jsem spálil veškerou energii tím, abych se zahřál. To víte, léta jsou znát. Jsem už hubenej a za chvíli budu i studenej," usmál se.

Tomáš Dvořák s nůžkama...

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze