Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dvořák chce pořádat český Götzis

25 2006
Praha - Jeho vyjádření je rezolutní. "Nekončím! Proč bych končil?" Trojnásobný mistr světa Tomáš Dvořák zůstane i ve 35 letech desetibojařem. "Pořád mě to totiž baví. Nemám důvod s tím seknout. Nestresuje mě, jaké dělám body a jaká mám umístění." Zároveň se však chce zaučovat do role trenéra a manažera.

A má velkou vizi: pořádat na Kladně každoročně špičkový světový desetibojařský mítink, jakýsi český Götzis.

Nad stadionem Sletiště sice nebudou čnít alpští velikáni, ale diváci se tu skryjí ve stínu stromů, ratolesti odloží na dětské hřiště – a před nimi se utkají Šebrle, Clay, Karpov, tedy atletičtí velikáni. "Už na tom pracujeme. Na příští sezonu je náš mítink zapsaný v mezinárodní termínovce."

Zatím se uskuteční v rámci Evropské atletické asociace. Ovšem už v roce 2008 s ním chce Dvořákova parta proniknout do seriálu Grand Prix. "Dřív to nejde. Nejprve musí proběhnout první ročník, aby komisaři posoudili, jestli to funguje – teprve potom nás smí zařadit do Grand Prix," vysvětluje Dvořák a láká do Čech hvězdy.  Škoda jen, že kladenská premiéra naráží koncem června 2007 na termínovou kolizi s mistrovstvím USA.

Organizační tým nyní horečně shání sponzory. "Zjišťoval jsem, kolik stojí zahraniční mítinky, a jsou to hrozné rány," tvrdí vícebojař.

Podle předního atletického manažera Alfonse Jucka je rozpočet Götzisu 700–800 tisíc eur. Ostravská Zlatá tretra přijde na milion eur.

Kladenský rozpočet chce Dvořák prozradit až na prosincové tiskové konferenci. "Věřím však, že atletika je takový rodinný sport a lidé si tam vycházejí vstříc. Myslím, že se nám to povede."

Rakušané nemají žádné kvalitní desetibojaře, přesto se Götzis stal Mekkou této disciplíny. Proč by jej nemohl ohrozit mítink v zemi, která zrodila šampiony Změlíka, Dvořáka a Šebrleho? "Ale bude to těžké. Chybí nám ta třicetiletá götziská tradice," upozorňuje Dvořák.

Vícebojařský Götzis

Nejslavnější mítink pro vícebojaře, stejně jako pro tenisty Wimbledon. Koná se na stadionu Mösle v rakouském Götzisu, jenž leží nedaleko švýcarských hranic a lichtenštejnského Vaduzu. Prostředí pod Alpami napomáhá dobrým výkonům, vždyť právě tady vytvořil Roman Šebrle světový rekord 9026 bodů. Platí tu heslo: "Vše pro atlety." Trenéři za nimi smí na plochu apod. Navíc květnový termín obvykle přináší krásné počasí. Chodí tisíce diváků a fandí všem. Mítink se koná od roku 1975, devětkrát jej vyhráli českoslovenští či čeští vícebojaři.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze