Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Těším se na návrat do klubu, který je v Česku špičkou, říká Dvořák

René Dvořák | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

13 2016
Volejbalisté extraligového Jihostroje budou od nové sezony poslouchat kromě kouče Jana Svobody nově i pokyny jeho 50letého asistenta Reného Dvořáka. Bývalého nahrávače, který s extraligovým volejbalem začínal v rodných Budějovicích v roce 1983 a který do nejvyšší soutěže naskočil ještě jako hrající trenér ve svých 49 letech.

Mezi roky 1996 až 2003 se stal Dvořák s Jihostrojem dvakrát mistrem republiky. „Už tu budu asi jediný odchovanec,“ říká v nadsázce. Od začátku srpna se do mateřského klubu zase vrací, od sezony 2017/18 se stane hlavním koučem Jihostroje.

Těšíte se zpátky do „svého“ klubu?
Už je to strašně dlouho, co jsem tady hrál naposled. Pak jsem sice v Jihostroji trénoval mládež a druholigové EGE, ale tato nová role je odlišná. Těším se do svého bývalého působiště, do klubu, který je špičkou v republice.

Jste bývalý nahrávač, budete mít proto v Jihostroji na starosti právě je?
Úplně jsme se ještě s Honzou (trenér Svoboda) nebavili o detailech. Ale na předběžném sezení mi prezident Diviš říkal, co si tak představují a co bych měl v prvním roce dělat. Řeč byla i o nahrávačích, takže bych se měl starat o to, aby se ti kluci pořád zlepšovali.

Máte se Svobodou podobný pohled na volejbal?
Volejbal je jen jeden, a navíc ten špičkový je ještě specifičtější. Náhled na něj máme stejný, tam pak půjde o určité drobnosti. Honza zná mužstvo detailně, já jsem ho doteď vnímal jako kouč soupeře. Ale svým názorem samozřejmě na trénincích přispěji.

Byl jste rád, že si vás vedení Jihostroje už delší dobu vytipovávalo a teď vám dalo šanci?
Už tehdy, když jsem z Budějovic odcházel do Ústí nad Labem, jsme se bavili o společné budoucnosti. Teď to přišlo a jsem samozřejmě rád, protože člověk by měl v kariéře pomýšlet na nejvyšší mety a těch se snažit dosáhnout.

Co se vám nejvíce líbilo na hře Jihostroje?
Na Budějovicích to byla nejvíce obranná činnost na síti a zároveň i obrana v poli. Tam byl Jihostroj někde jinde oproti ostatním týmům. Třeba Martin Kryštof se dobře staral o organizaci hry, vnesl do ní klid a vše se na to nabalovalo.

Kdy poprvé přijdete na trénink?
Stále jsem oficiálně do konce května trenér Příbrami. A smlouva mi v Budějovicích začne od prvního srpna. Ale budeme se s trenérem scházet už teď a probírat různé věci. Musíme se dohodnout právě na detailech a všechno důležité probrat. Takže neoficiálně se po budějovické hale budu pohybovat už v nejbližší době.

Bylo by hezké začít titulem, ne?
To by bylo pěkné asi pro každého. (směje se) První rok bude pro mě spíš seznamovací, hlavně se musím pořádně podívat, jak to v družstvu chodí, abych mu mohl v následující sezoně jako první trenér dát maximum. V Jihostroji se vždycky budou chtít vyhrávat tituly a vychovávat mladé hráče pro český špičkový volejbal.

Máte své vlastní trenérské vychytávky, které do Jihostroje přinesete?
Každý trenér má své postupy, ale vychytávky bych tomu asi neříkal. Chtěl bych zkušenosti, které jsem si přinesl z hraní i z trénování, přenést do Jihostroje. A chci, aby nám to společně fungovalo.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze