Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dvojnásobná míle se vrací jako dostih nejvyšší kategorie

Dostihové závodiště v Karlových Varech | foto: Martin Stolař, MAFRA

17 2017
Vrcholem druhého dostihového odpoledne na karlovarském závodišti bude v neděli jedna z místních specialit. Málokterý z dostihů konaných v největších tuzemských lázních se může pyšnit tak dlouhou a bohatou historií, jako proslulá Karlovarská dvojnásobná míle (I. kategorie na 3 200 metrů).

Poprvé se uskutečnila v roce 1928, tedy necelých 30 let po slavnostním otevření závodiště. Její konání znemožnilo pouze válečné období a několik dalších výjimek.

Společně s pražskou podzimní Cenou prezidenta je jediným tuzemským testem nejvyšší kategorie určeným ultra vytrvalcům. Letošní ročník je pro Karlovy Vary výjimečný i tím, že se po 14 letech pojede Karlovarská dvojnásobná míle jako dostih nejvyšší kategorie.

Nejvíce zatíženým vítězem, s více než 60 kilogramy, byla před sedmi lety Samara Morgan. V podobné situaci bude v neděli účastník loňského Českého derby Golden Devil (žokej Michal Mach). V obou letošních jedničkových startech obsadil shodně 5. místo.

Využije zkušenosti ze zahraničních drah Solini (žokej Kateřina Hlubučková), který v loňském ročníku Karlovarské dvojnásobné míle doběhl jako druhý?

Před sedmi lety dostihu vládly klisny. Obsadily tři první místa. Dokáže je napodobit některá z šesti účastnic? Obsadí totiž nadpoloviční počet startovních boxů. Velký výkonnostní vzrůst předvádí v aktuální sezóně zatím dvakrát neporažená Raviella (žokej Martina Havelková).

Mezinárodní příchuť dodá slovenská Samoa (ž. M. Laube). Trojnásobná premiantka z minulého roku na západ Čech jistě nejede za účelem ozdravného výletu.

Přidá spolehlivá Santin (žokej Jan Verner) po dubnovém karlovarském vítězství další cenné umístění? Potvrdí své vytrvalecké předpoklady červnová vítězka z chuchelského trojkového testu a čtvrtá z loňského Oaks Williann (žokej Jiří Chaloupka)?

Kopretina (žokej Ingrid Janáčková Koplíková) přichází do této společnosti z trojkových klání. Její dosavadní výkony není radno přehlížet. V posledních sedmi startech včetně vítězství zaznamenala tři druhá a třetí místa. Jako jediná je dostatečně prověřená na vytrvaleckých distancích a navíc do dostihu nastupuje s nejmenším hmotnostním zatížením.

Narostla aktuální forma u Vanety (žokej Zuzana Vokálková) natolik, že připomene výkony své matky Vapety, vítězky Oaks, Velké ceny českého turfu a grupového CEBC Classic z roku 2001? Dočká se svého prvního životního triumfu? Vyplatí se zariskovat a vsadit na Bukhariho (Michal Hrouda), který úspěšně střídá roviny s překážkami? Nebo na novou tvář na českých drahách Medicimana (žokej Jaromír Šafář)? Noble Fox (Jiřina Andrésová) může využít kombinace zkušeností s takto dlouhou tratí a velmi příznivé váhy. Jednoznačnou odpověď na většinu otázek budeme znát krátce po čtvrté hodině odpolední.

Memoriál T. G. Masaryka

Zajímavé účastníky přilákal mílový Memoriál T. G. Masaryka pod záštitou města Karlovy Vary. Aktuální formu zde poměří účastník Českého derby 2016 Secretive Lord (Michal Hrouda) s vítězkou Oaks 2014 Mary Yets (žokej Jaromír Šafář).

Prodloužit letošní vítěznou vlnu by mohli zkoušet Trop (žokej Jan Verner), Passepartout (Beysim Ferhanov), Namid Star (žák Daniel Vyhnálek), Katchaba (žokej Ingrid Janáčková Koplíková) a Anshoa (žokej Martin Laube). Naopak o první životní úspěch se pokusí Facts And Figures (žokej Petr Foret).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze