Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dvojí premiéra u českých profesionálů: skvělá Boleslav a vítěz Nový

Marek Nový, vítěz RendezVous Golf Classic 2010. | foto: Martin Kabát

6 2010
Konečně se dočkal! Loni byl Marek Nový druhý čtyřikrát, letos už dvakrát. Až premiéra domácího okruhu českých profesionálů v Mladé Boleslavi vynesla golfistovi z Plzně rovněž premiérový primát. Mezi amatéry na ně byl zvyklý, byl dvakrát mistrem republiky na rány a dvakrát i ve hře na jamky.

Hlavně díky svým zahraničním výkonům na EPD Tour vyhrál pětadvacetiletý golfista v minulé sezoně národní Order of Merit a na obhajobu se soustřeďuje i letos. Ve finančním žebříčku domácí série se pohybuje v top 10, ale až čerstvý výsledek ze středočeského města ho posunul do hry o prvenství i na tomto poli.

"Důležitý je pro mě národní Order of merit, protože mi zajistí start v Čeladné," připomněl právo nejlepšího Čecha zahrát si Czech Open, turnaj velkého evropského okruhu.

Jiří Holý, druhé kolo RendezVous Classic 2010.

Na RendezVous Golf Classic, z jehož půlmilionové dotace získal 70 tisíc korun, se Nový usadil v čele už po prvním kole. V sobotu hrál 68 ran (čtyři pod par) překvapivě ještě Jiří Holý, jenž startoval na sponzorskou pozvánku.

V nedělním finále však ze hry o prvenství vypadl už na první devítce, a tak musel Nový odrážet atak tradičních soupeřů, mezi nimiž se nakonec ukázal být tím nejvážnějším Jakub Stanislav. V konečném pořadí obsadil druhé místo s odstupem pouhých dvou ran.

Jakub Stanislav, druhé kolo RendezVous Classic 2010.

Hřiště, jehož mistrovská odpaliště dělají z některých jamek značně jiné, než jak je znají rekreační hráči, bylo v perfektní kondici. Čekal se atak rekordu 67 ran a ve druhém kole ho atakoval zejména Slovinec Andrej Kraljič. Podobně jako Nový s Holým však také on zůstal o jeden úder zpět.

A tak se Marek Nový konečně dočkal. "Pro mě je to opravdu konečně! Kolikrát se někde psalo, že jsem věčně druhý, tak už to neplatí," řekl se zřetelnou úlevou vítěz. Potvrdil, že ve druhém kole se u vědomí náskoku snažil hlavně nedělat chyby, což se mu dařilo. "Proměňoval jsem putty na par, to byl základ úspěchu," dodal.

Marek Nový, druhé kolo RendezVous Classic 2010.

Rychlé sandmartinské greeny Novému vyhovovaly. "Byly jedny z nejlepších, na kterých jsme letos hráli," potvrdil.

V Mladé Boleslavi se tentokrát ne tolik dařilo lídrovi Pilsner Urquell Czech PGA Tour Viktorovi Skallemu. Zahrál v součtu obou kol pět ran nad par a obsadil až čtyřiadvacáté místo. vedení v sérii si sice udržel, ale už jen zhruba o 50 tisíc bodů (korun).

Průběžné pořadí se zamíchalo, což je pro dramatický závěr situace jako stvořená. České golfové profesionály čeká ještě za dva týdny rakouský Haugschlag a pak už velké říjnové finále na brněnské Kaskádě, kde se bude hrát o rovný milion.

Šanci ohrozit Skalleho pozici mají spolu s Novým a Stanislavem hlavně Kanaďan John Horsky a čeští konkurenti Ondřej Lébl, Petr Skopový a Lukáš Lizánek.

rendezvous golf classic - konečné pořadí

Par 72: 1. Nový 139 (68+71) -5, 2. Stanislav (oba ČR) 141 (71+70) -3, 3. A. Kraljič 142 (74+68) -2, 4. D. Kraljič (oba Slovin.) 143 (73+70), P. Skopový 143 (72+71) oba -1, 6. Lizánek 144 (73+71), Tintěra (všichni ČR) 144 (71+73) oba par.Najdete na iDNES.czmobilní verze