Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


CELÝ FILM: Boj o život i rozchod s otcem. Pusťte si příběh Strachové

23 2015
Dva roky cestovala Šárka Strachová po světě s filmovým štábem. Natáčel ji na svahu, v soukromí, na koni... Dokument Dvě minuty mého života vzpomíná i na nepříjemné situace. Jak byla blízko smrti i na drsný rozchod s otcem. Podívejte se na lyžařčin příběh v internetové premiéře na iDNES.cz.

„Záchranná služba Praha.“

„Tonda Strach, dobrý den. Já bych potřeboval rychlou sanitku. Mám problém s přítelkyní. Je při vědomí, ale dusí se mi, je v křeči, nevnímá...“

„Dýchá pravidelně?“

„Dýchá, ale nevypadá dobře...“

Dokument připomíná i kritické chvíle, kdy před necelými třemi lety musela do nemocnice kvůli metabolickému rozvratu organismu.

Vyprávění opustí hory a lyžařské svahy, do černé obrazovky mluví jen záznam hovoru Antonína Stracha, tehdy ještě jen přítele, na tísňovou linku záchranné služby. Když se lyžařka v nemocnici probrala...

SVOJI. Slalomářka Šárka Záhrobská se provdala za svého přítele Antonína Stracha.

SVOJI. Slalomářka Šárka Záhrobská se provdala za svého přítele Antonína Stracha.

„Probudila se vysmátá, využil jsem okamžiku, kdy nemohla moc protestovat, a požádal jsem ji o ruku,“ líčí Strach v dokumentu. „Vidím Tondu, jak mě hladí po ruce a říká, že to všechno bude dobrý. A ptá se, jestli si ho chci vzít. Že už nechce říkat, že jsem jeho přítelkyně. Že chce říkat, že jsem jeho žena,“ vzpomíná Šárka, dnes už Strachová.

Po operaci nezhoubného nádoru na podvěsku mozkovém, který metabolický rozvrat způsobil, následoval rychlý návrat na svahy i svatba. „Do nové sezony vyjíždím jako Šárka Strachová,“ napsala na svém facebookovém profilu v dubnu 2013.

Světovou šampionkou ve slalomu se stala v Aare v roce 2007 ještě pod vedením svého otce Petra Záhrobského, s kterým se ovšem později ve zlém rozešla. Před operací získala na mistrovství světa také bronz (2005) a stříbro (2009), vyjela si olympijský bronz (2010) a dvakrát vyhrála závod Světového poháru.

Šárka Záhrobská s bronzovou medailí z roku 2005.

Bronz z MS 2005...

Šárka Záhrobská se zlatou medailí z roku 2007.

... zlato z MS 2007...

Šárka Záhrobská se stříbrnou medailí z MS 2009

... stříbro z MS 2009...

Šárka Strachová s medailí z mistrovství světa 2015. V americkém Beaver Creeku...

... bronz z MS 2015...

Lyžařka Šárka Záhrobská s bronzovou olympijskou medailí.

... a s bronzovou olympijskou medailí ze zimních olympijských her ve Vancouveru.

Poslední velký úspěch přidala letos na šampionátu v americkém Beaver Creeku, kde skončila třetí. Film tak vypráví o cestě od prvních medailí, přes vážné zdravotní trable a rozchod s otcem až po návrat zpět na výsluní. „Byl hezký pocit ukázat lidem, co mi nevěřili, že se mýlili.“

Dokument Dvě minuty mého života, který dva roky točil režisér Karel Jonák, ve skutečnosti trvá 52 minut a přibližuje soukromí české slalomářky, tréninkové metody, bolesti a radosti, které její sportování doprovázejí.

„Dokument beru jako poslání a budu ráda, kdybych s ním třeba i jen pár lidí k něčemu motivovala,“ řekla Strachová. Podívat se na něj můžete na iDNES.cz.

Strachová byla hostem ve studiu iDNES.cz

Autor:


Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Sehnat práci s dítětem se dá, jen se na to musí správně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze