Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dvě dimenze formule 1. Jak ji vidět na vlastní oči

Fernando Alonso ztrácí kontrolu nad svým ferrari při Velké ceně Austrálie. | foto: AP

31 2010
Jak je možné, že formule 1 je tak výjimečná, opěvovaná a prosazovaná médii, když závody mají občas tendenci unudit televizního diváka k smrti? F1 není televizní sport, na okruhu se potkáte se zcela jinou, mnohem působivější realitou. Chcete vidět F1 na vlastní oči? Poradíme vám, jak na to.

Doprava

Doprava autem je pohodlná, v samotném místě konání Velké ceny je však nutné počítat s problémy při parkování. Například v Monze se dostanete jen na záchytná parkoviště, která jsou několik kilometrů od okruhu. Některá až 6 kilometrů daleko. Dojít to pak musíte pěšky, nebo můžete použít speciální autobusy.

V Monaku je zase důležité, kde parkujete. Po ukončení závodního dne policie město rozdělí na západní a východní část. A pokud se potřebujete dostat na dálnici směrem na Itálii a jste v západní zóně, počítejte s tím, že pojedete nejdříve na západ do Nice a pak teprve vašim potřebným směrem na východ do Itálie. Rovněž je nutné počítat s poměrně vysokým parkovným. Ceny se pohybují kolem 18 eur. Čím blíže k okruhu, tím je cena denního parkování dražší.

Vzdálenosti

Praha - Nice 1 162 km
Praha - Barcelona 1 715 km
Praha - Budapešť 428 km
Praha – Monza 949 km
Praha – Spa-Francorchamps 802 km
Praha - Hockenheim 495 km
Praha – Valencie 2 081 km
(zdroj google)

Pohodlnější a rychlejší je letecká doprava, a na některé evropské Velké ceny je téměř nezbytností. Výlety vlastním autem na Velkou cenu Turecka do Istanbulu, nebo do Silverstonu nemají v konkurenci letecké dopravy smysl. K cestě z letiště na okruh (např. v Barceloně, Valencii, Monze nebo v Monaku) je možné využít speciální autobusy (v den konání GP bývají v některých místech zdarma) nebo taxi.

Samozřejmě je možné si zajistit půjčení auta na letišti. Ale například v Abú Zabí se na okruh dostanete pouze taxikem. Jiný způsob dopravy neexistuje. Jeho cena je však zanedbatelná, přibližně poloviční ve srovnání s Prahou.

Na Velkou cenu se také můžete podívat s některou z cestovních kanceláří, které organizují zájezdy do dějiště Grand prix. Ty vám samozřejmě zajistí i vstupenku na tribunu podle vašeho výběru. Doporučujeme se podrobně informovat o programu zájezdu (například časů kdy přijedete na okruh). Při koupi zájezdu na formuli 1 je lepší dát přednost před velkými a známými cestovními kancelářemi menším, které mají zkušenosti se zájezdy na F1 a nabízejí bohaté spektrum služeb včetně delegáta s odbornými znalostmi o formuli 1. To je například Prima Italia.

Doprava autobusem není tak pohodlná jako vlastním autem, neboť jste omezeni programem zájezdu. Naopak lepší je doprava na samotné místo konání, kde se autobus dostane, pokud má CK patřičné povolení, až do těsné blízkosti okruhu. Jste tak ušetřeni problémů s parkováním i starostí o své vozidlo a můžete se plně věnovat tomu, za čím jste přijeli – formuli 1.

Michael Schumacher po Velké ceně BahrajnuFernando Alonso (vlevo) a Felipe Massa se objímají po Velké ceně Bahrajnu

Ubytování

Nejlevnější ubytování je v kempech u okruhu ve vlastním stanu. Místo je však nutné rezervovat s dostatečným, někdy i několikaměsíčním předstihem. To se týká hlavně závodů v Německu, obzvlášť letos, kdy se vrátil Michael Schumacher. Pokud na rezervaci zapomenete, nepočítejte s tím, že přijedete k okruhu, postavíte stan a hurá na závod. Přivítá Vás pouze nápis obsazeno. Většinou vás policie odkloní již daleko před vytouženým kempem.

Problémem kempů mohou být skupinu ukřičených fanoušků, kteří slaví od pátečních tréninků do pondělního rána. Nejen jejich zpěv, ale i dunící výkonné zvukové aparatury, vám mohou pobyt velmi znepříjemnit. Pokud jste však příznivci těchto radovánek, s chutí do toho.

Další možností je vyhledat ubytování a rezervovat on-line na internetu. I zde platí, že je třeba tak učinit s několikaměsíčním předstihem. Ceny ubytování jsou podle typu hotelu od 70 do 380 eur na noc. Ceny ve dnech konání Grand prix mnohdy stoupají o více než 100 % (např. Milán, Monako, Barcelona). Hotely vás v mnoha případech neubytují na 1 noc, ale požadují minimálně dvě, většinou tři noci ubytování.

Kde a kdy koupit vstupenky

Převážně na internetu, na zahraničních stránkách specializovaných na prodej vstupenek nebo na stránkách okruhů, kde se vstupenky dají koupit on-line. Platba je kreditní kartou a k ceně vstupenky je potřeba připočítat transakční poplatky za platbu kartou, poplatek za objednání, DPH a dopravu kurýrní poštou (např. DHL, Fedex). U nás je možné vstupenky objednat u specializovaných prodejců nebo v některých cestovních kancelářích.

Vstupenky doporučujeme koupit co nejdříve, třeba i s více než půlročním předstihem před konáním Velké ceny. Jednak máte možnost výběru a jednak některé okruhy, např. Spa, Monza nebo Catalunya, stanovují tři cenová pásma. To nejlevnější končí v lednu a únoru. Rovněž se vyplatí připlatit za storno pojištění vstupenky. Např. u CK Prima Italia, která se na formuli 1 specializuje a dokonce vydává samostatný katalog zájezdů na F1, stojí pojištění vstupenky za 12 000 korun 249 Kč.

Sebastian VettelSebastian Vettel (Red Bull) v čele Velké ceny Bahrajnu.

Na formuli 1 poprvé

Vzhledem k významu konání Velké ceny formule 1 se na geograficky malém prostoru soustřeďuje značné množství lidí a dopravy. Jsou uzavírány ulice, městské části, doprava je odkláněna a řízena, takže často vznikají mnohahodinové zácpy (GPS nechte doma). Na samotných okruzích se potkávají lidé z celého světa a hovoří všemi možnými jazyky. Nepočítejte s tím, že vaše výborná znalost angličtiny vás spasí. V Itálii nebo v Barceloně je to téměř stejné, jako byste na pořadatele hovořili česky. Potřebujete znát italštinu a španělštinu.

Již zmiňovaná CK Prima Italia (www.naformuli1.cz) má mnohaleté zkušenosti s organizováním zájezdů na F1. Doveze vás autobusy až k okruhu, zajistí ubytování a poskytne bohatý informační servis. Obdržíte také program závodního víkendu, mapu okruhu, mapu města, kde se Velká cena koná, a video v autobuse vám přiblíží místo, kde za několik hodin vystoupíte, stejně jako minulé Velké ceny.

Každý alespoň trochu zkušený cestovatel by měl zvládnout objednání vstupenek, cestu na okruh a zajištění ubytování sám, ale i takový bývá někdy překvapený změnami regionu v době konání Grand prix. Například po hlavní třídě nádherné a pro turistu nezapomenutelné Budapešti projíždějí v době konání Grand prix upravené kamiony s desítkami nadšených lidí na korbách a Monako se mění v místo setkání nejslavnějších celebrit světa.

V Itálii poznáte i hodinu cesty od Monzy, že se jede Velká cena. Pokud jen náhodou projíždíte, nebo jste vyrazili jako turista za zcela jiným cílem ke známým severoitalským jezerům, a věci jako formule 1 jdou mimo vás, zarazí vás nevídaný nárůst červené barvy v oblečení kolemjdoucích.

A proč vlastně vyrazit na formuli 1? Nenechte se odradit někdy nudnými procesími, které namísto závodů sledujete v televizi. Vidět fantastické zrychlení vozu F1, ještě neuvěřitelnější brzdění a slyšet na vlastní uši zvuk motoru pracujícího při osmnácti tisících otáčkách za minutu, tomu se nic nevyrovná.

Pokud si chcete závod formule 1 užít úplně naplno, můžete si za 70 eur půjčit od pořadatelů takovou kouzelnou krabičku (tzv. Kangaroo TV). Možná vám cena přijde vysoká, ale na obrazovce tohoto přenosného přijímače můžete přímo na tribuně sledovat závod nejen z pohledu televizního diváka, ale rovněž dostanete možnost přepínat si mezi jednotlivými kamerami na okruhu a na vozech jezdců. Samozřejmostí je průběžné pořadí a časy, dokonce v jednotlivých sektorech.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze