Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dva vyrovnaní brankáři, to je zuberský trumf pro play-off

Brankář Zubří Milan Malina. - Brankář házenkářů Zubří Milan Malina. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

29 2010
Zuberští házenkáři sní o tom, že po třinácti letech znovu získají titul. Věří, že na trůn jim pomůže vyrovnaná dvojice brankářů. Milan Malina i Michal Baránek patří k extraligové špičce.

Když to nejde jednomu, skvěle ho zaskočí druhý. Díky tomu mají zuberští házenkáři v letošním play-off velkou výhodu. Na své brankáře Milana Malinu a Michala Baránka se můžou vždycky spolehnout. "Jsou vyrovnaní, chytat můžou oba," potvrdil asistent trenéra Gumáren Zubří a bývalý reprezentační gólman Jiří Mika. Úvodní finále s Karvinou, které Zubří vyhrálo 26:23, jeho slova potvrdilo.

Finále pokračuje v Karviné

Po domácím vítězství 26:23 nastoupí zuberští házenkáři ke druhému utkání extraligového finále ve čtrvtek v Karviné. Zubří zkusí vybojovat druhé vítězství, které by ho o velký krok posunulo k vysněnému titulu. "Věřím, že potvrdíme dobrý výkon z prvního zápasu, přestože nás stál dost sil a byli jsme po něm hodně unavení," poznamenal asistent trenéra Gumáren Zubří Jiří Mika. "I když jsme vyhráli, v naší hře byly rezervy. Takže prostor pro zlepšení máme. Navíc Karviná musí vyhrát, což by ji mohlo trošku svazovat," naznačil, co by mohlo hrát roli. Zápas začíná v 17.30, živě ho vysílá program ČT4.

Začal Malina, jenž v úvodu předvedl několik skvělých zákroků. Když na něj obhájce našel recept, přišel do branky Baránek a vydržel v ní až do konce zápasu. Oba přitom měli totožnou úspěšnost - 42%. "Je jedno, jestli jsem v brance já nebo Milan," pousmál se Baránek.

Tah se střídáním gólmanů se Zubří v letošním play-off vyplatil už potřetí. Nejprve vyšel ve čtvrtfinále s Jičínem. Pak v semifinále s Hranicemi. A nyní v úvodním finále.

Scénář byl přitom pokaždé stejný. Vicemistr vysoko prohrával a nedařilo se mu. Změna gólmana přinesla potřebný impuls, který nabudil celý tým. "My jsme na to doplatili. Malina i Baránek mají jiný styl chytání a my přitom stříleli pořád stejně. To byla blbost," litovala spojka Hranic Marek Tůma po porážce v rozhodujícím semifinále.

Přesně z těchto důvodů Zubří v létě Baránka angažovalo. Malina loni odchytal celou sezonu, ale finále s Karvinou mu přece jen nevyšlo. Klub se proto rozhodl klíčový post posílit. Nešel do neznáma, protože Baránek na Valašsku tři roky působil ve Sportovním centru mládeže. Ale pak dostalo přednost vysokoškolské studium. "To, že jsme Míšu znali, bylo nejdůležitější," potvrdil Mika.

V přípravě dostávali šanci oba, ale po rozjezdu extraligy častěji chytával Malina. Baránek, který loni působil v Bystřici pod Hostýnem, si těžko zvykal na mnohem menší vytížení, než byl zvyklý. "Baránek se dlouho hledal, ale teď tvoří s Malinou rovnocennou dvojici," pochvaluje si Mika. "Začínají tvořit stejnou dvojici, jakou je v prezentaci Galia se Štochlem."

Michal Baránek

Michal Baránek ve střehu.

Oba gólmani jsou přitom úplně jiní. Baránek je introvert, takže jeho hlavní předností je klid. Naopak Malina je obrovský bojovník, odhodlání z něj číší. "S jejich povahami souvisí i styl chytání," poznamenal Mika.

Kdo začne chytat čtvrteční druhé finále v Karviné? To zuberský asistent odmítá prozradit. Ale jedno je jisté. Ať to bude kdokoliv, znovu musí předvést fantastické zákroky. Už proto, že také mistr má výborného gólmana Tomáše Mrkvu. "Ze všech čtyř brankářů ve finále je Mrkva nejzkušenější. Vždyť je i v reprezentaci," připomněl Mika. "Na druhou stranu je jasnou jedničkou, zatímco mezi našimi gólmany není velký výkonnostní rozdíl."Najdete na iDNES.czmobilní verze