Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dva slovenští blokaři se těší na českou ligu

25 2003
Zlín - Dva zahraniční hráče získala v létě volejbalová Fatra Zlín. Oba přišli ze Slovenska, oba jsou blokaři. Prvním je zkušený Rudolf Herich, druhým talentovaný Tibor Filo. Na slovenskou kartu sází v posledních dvou letech při hledání legionářů volejbalový klub Fatra Zlín. Po Rusech Poltorackém a Karpušenkovi, Ukrajincích Posikirovi a Havaleškovi a Jihoslovanech Marijanovičovi s Kopanjou tým doplnili tři Slováci. Loni přišel Miroslav Čajan, letos ho následovali Rudolf Herich a Tibor Filo.

„Herich je zkušený, Filo zase příslib,“ charakterizoval manažer Fatry Roman Macek oba blokaře.

Devětadvacetiletý bratislavský rodák Herich už vyzkoušel tři zahraniční angažmá. Působil ve francouzském Toulouse, řecké Orestiadě a naposled v maďarské Kazinbarcice, kde získal svůj první titul. V cizině vydržel vždy jen jednu sezonu, pak se vrátil.

„Měl jsem smůlu. Ve všech třech případech se sponzoři rozhodli, že na další sezonu dají méně peněz. Kluby to vyřešily tak, že namísto legionářů angažovaly domácí hráče,“ vysvětlil Herich, který se domluvil se Zlínem při tradičním antukovém turnaji v Dubové.

Devatenáctiletý Filo má kariéru teprve před sebou. Loni působil ve Zvolenu, ale za každou cenu chtěl klub opustit. „Vůbec to tam nefungovalo, hledal jsem angažmá doma i v cizině. Zlínské řešení bylo nejlepší,“ poznamenal.

Oba nováčci mají také reprezentační zkušenosti. Herich byl v kádru slovenského seniorského celku, ale po sporu s tehdejším trenérem Kalným se mu vrátka zavřela. Filo strávil celé léto na soustředění s jedenadvacítkou, na mistrovství světa v Íránu přispěl k devátému místu.

„Postoupili jsme ze skupiny, v níž jsme zdolali také Itálii. Jenže pak se nám zranil nahrávač a před dvanácti tisíci diváky jsme nestačili na domácí. Někteří hráči to nezvládli,“ popsal Filo, kterého bouřící hala nadchla. „Hned jsem se nových spoluhráčů ptal, jestli to bude stejné,“ dodal. Odpověď ho nepotěšila...

Specializací obou Slováků je blok. Těsně před startem sezony se zdá, že se spolu budou přetahovat o druhý blokařský post. Týmovou jedničkou by měl být Sedláček, Calábek zatím hrát nemůže. „Rozhodně bych to nestavěl do pozice, že spolu budou bojovat. Určitě dostanou šanci oba,“ tvrdí Macek.

Oba dvoumetroví čahouni si ve Zlíně rychle zvykli, pochvalují si prostředí i dobrou partu a těší se na mnohem kvalitnější soutěž, než zkusili loni. Mladší z nich může divákům i médiím přidělat nečekané starosti.

Ve Fatře jsou totiž dva hráči podobného jména. Domácí talent Tomáš Fila a nyní také slovenská naděje Tibor Filo. „Já jsem Filo, on je Fila. Jsme v pohodě, nevidím v tom problém. Navíc Tomáše znám delší dobu. Můj mladší bratr je také v reprezentaci a několikrát proti němu hrál,“ poznamenal Filo.Najdete na iDNES.czmobilní verze