Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dva roky příprav. Pokus mladičké české plavkyně pokořit La Manche se blíží

Plavkyně Lenka Štěrbová ml. - Lenka Štěrbová mladší | foto: Jiří Seidl, MF DNES

21 2010
Ještě ne šestnáctiletá plavkyně Lenka Štěrbová se bude od 17. srpna pokoušet překonat 34 kilometrů širokou úžinu mezi Velkou Británií a Francií. Tak dlouhou trať v kuse ještě nikdy neplavala, zatím nastoupila jen dvakrát do dvacetikilometrového maratonu. Oba ale vyhrála.

Zatímco její spolužáci mají prázdniny, ona trénuje málem v rozsahu, jako je běžná pracovní doba. Dvě a půl hodiny plave dopoledne, hodinu a půl odpoledne a k tomu přidává dvě hodiny cvičení.

Pardubická plavkyně Lenka Štěrbová bere přípravu na překonání kanálu La Manche vážně. Na svůj pokus se ostatně intenzivně chystá už dva roky. "Že nemám prázdniny? To mi nevadí, neměla jsem je od osmi let," směje se dívka, která ke kanálu vyjede v pátek 13. srpna, pět dnů poté, co oslaví šestnácté narozeniny.

Čekání už je na Štěrbovou dlouhé. "Po té náročné přípravě se už těším, až tam budu. I když se samozřejmě ozývají obavy, jestli to zvládnu," říká.

Není se čemu divit, vždyť 34 kilometrů, tedy vzdálenost břehů Velké Británie a Francie, ještě v kuse nikdy nepřeplavala. A jen dvakrát závodila na dvacetikilometrové distanci.

Poprvé loni na Lipně na českém šampionátu, podruhé na sobotním maratonu v Brně. Oba závody vyhrála. Proto se o ni trenér a otec v jedné osobě nebojí. "Natrénováno určitě má," konstatuje Michal Štěrba.

Říká to se zkušenostmi muže, který už na kanálu vedl devět jiných závodníků. "Neměla kde si takovou trať zkusit. Ještě nedávno patřila do kategorie žáků a ti u nás smí startovat na maximálně pětikilometrových distancích," dodává Štěrba, jehož dcera by se v případě úspěchu stala nejmladší ženou, která slavnou úžinu zdolala.

Podporovat ji přitom na doprovodné lodi bude celá rodina. A přímo ve vodě možná sestra. "Ale to jenom v případě, že bych měla velkou krizi," zdůrazňuje Štěrbová.

Vyčerpání ovšem nemusí být tím jediným, co jí sen může zkazit. Pokud se v týdenním intervalu, kdy se o přeplavání může pokusit, zkazí počasí, nemusí si ve vodě nakonec smočit ani palec.

"Špatného počasí se bojím nejvíc. Přibližně ve třiceti procentech případů se plavec kvůli němu vůbec nedostane do vody," nastiňuje trenér Štěrba a dodává, že už to se svými svěřenci dvakrát zažil.

Byl by pak s pokusem o rekord konec? Ne nutně. Štěrbová by mohla počkat na další termín. Ale něco takového si nepřipouští a doufá, že ji počasí do vody pustí.Najdete na iDNES.czmobilní verze