Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dva atleti zaútočí na rekord přežívající desetiletí

15 2000
P r a h a, P l z e ň - Atletika konečně našla běžce, kteří se hodlají vzepřít historii. Třetí nejstarší národní rekord, který v mužském běhu na 400 metrů platí téměř dvaadvacet let, se otřásá při odhodlání dvou nejlepších českých čtvrtkařů současnosti. Jiří Mužík a Karel Bláha se chystají k nedělnímu střetu na mistrovství republiky, které v sobotu začíná v Plzni. Jejich vzájemný souboj a společné úsilí po dlouhé době změnit tabulky může z finálového závodu na 400 metrů učinit vrchol šampionátu. Mužík nedávno veřejně oznámil, že se o překonání rekordu pokusí. "Věřím, že rekord padne, když už jsem to rozhlásil. Budu se muset snažit."

Na vrcholu českých čtvrtkařských tabulek trůní výkon Karla Koláře, který v památný první zářijový den roku 1978 při mistrovství Evropy v Praze získal stříbrnou medaili, v této disciplíně největší český úspěch všech dob. Čas 45,77 vteřin, k němuž tolik generací jen s úctou vzhlíželo, však možná už zítra přijde o svoji auru nepřekonatelnosti. Zřejmě nikdy za těch dvaadvacet let k tomu nebylo tak blízko. Dnes už je tento výkon ve světovém měřítku pouze průměrný, ovšem v Česku se ho stále nedaří napodobit. "Jsme v očekávání, snad se to zlomí," prohlásil Jaroslav Priščák, Mužíkův trenér.

Oba závodníci dávají najevo velkou energii. "Ten rekord je už pěkně vousatý a je ostuda, že tu pořád není nikdo, kdo by ho překonal," řekl Mužík. "Je to výzva, ohromná. Někdo z nás by se o to měl postarat," prohlásil Bláha. Mužík má s lámáním rekordů bohaté zkušenosti. On ukončil podobné čekání na trati 400 metrů překážek, na niž se především soustředí. Třiadvacet let dělí Mužíkův nejlepší výkon a čas bývalého rekordmana Miroslava Kodejše z roku 1974.

Ten tehdy svému nástupci poslal dopis a v něm blahopřání. Před dvěma lety, právě v Plzni, však Mužíkovi chyběla jediná setina ke Kolářovu výkonu v hladkém závodě. "Stačilo cokoliv. Jeden rychlejší nebo delší krok, a bylo to tam," vzpomíná Mužík. "Věřím, že teď už se to podaří. Přece jenom to není světový rekord, který se dělá jednou za život." Druhý vyzývatel, Karel Bláha, má hned několik důvodů, aby ze sebe v nedělním finálovém závodu vydal všechno.

Kromě rekordu mu jde o první výhru nad Mužíkem. Zatím žije v jeho stínu. Letos v zimě Bláha kraloval skoro celou halovou sezonu. Na mistrovství republiky se poprvé ukázal Mužík, který byl do té doby na soustředění v Austrálii, a vyhrál. "Zatím mě vždycky porazil, jde o prestiž," připustil Bláha.

Mužík v letošní hlavní sezoně ještě hladký závod neběžel. Avšak je přizpůsobivý. "Snad to nebude handicap. Vyzkouším si to v rozběhu," prohlásil. "V hale jsem taky přijel a všechny jsem zaříznul." Ze vzájemné rivality mohou tihle dva spíš získat. Rýsuje se tu dokonce určitá forma spolupráce. Mužík naznačil, že se pokusí Bláhu vyvézt k času na úrovni limitu, který svaz určil ke kvalifikaci pro olympijské hry. "Karel je v superformě, chci mu pomoct," ujistil Mužík. Sám už má olympiádu jistou na překážkách.

Bláha je na tom hůř. Letos dvakrát významně zlepšil nejlepší osobní čas a jako čtvrtý Čech v historii se dostal pod hranici 46 vteřin. V červnu se Kolářovu výkonu přiblížil na 14 setin. Jenže olympijský limit je o 27 setin vteřiny rychlejší Kolářova rekordního času. "Na začátku sezony jsem pevně doufal, že limit zvládnu," sdělil Bláha. "Ale zjistil jsem, že to není tak jednoduché. Je možné, že se to povede, ale muselo by se sejít úplně všechno. Chce to být uvolněný, cítit, že to běží samo." Navíc tu jde o přežívající naději pro čtvrtkařskou štafetu. V republice se musí najít čtyři běžci s průměrem časů aspoň 45,90. Mužík s Bláhou mohou šance povzbudit.

V neděli hrozí chlad a déšť, to by však zdar čtvrtkařského plánu ohrozit nemělo. Víc bude záležet na větru. "Jde o to, aby první dvoustovku foukal do zad. Na druhé už na tom nezáleží, to je člověk rád, že běží," vysvětlil Dalibor Kupka, Bláhův kouč.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze