Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Důvody k odvolání nejsou, někdo chce ovládnout extraligu, tvrdí šéf volejbalu

Antonín Lébl | foto: ČTK

10 2010
"Já samozřejmě tyhle věci komentovat nebudu," zahájí Antonín Lébl rozhovor. Jeho tématem má být nová snaha o jeho odvolání z čela Českého volejbalového svazu. Nakonec se ale Lébl přece jen rozpovídá. Kde vidí důvody, proč ho kritici chtějí odvolat. A jaké má důvody ve funkci zůstat.

Své základní stanovisko formuluje Lébl takto: "Žádné důvody k odvolání nevidím. Svaz hospodaří v pořádku. Máme úspěchy, máme oba týmy na mistrovství světa. Mládežnické projekty, které jsme si stanovili, jedou v pořádku. Získáváme nové a nové zdroje pro další projekty. Takže já nevidím žádný důvod."

Své kritiky pak Lébl vyzývá: "Jestli tu bude většinová snaha udělat změnu, ať ji udělají. Ale s plnou odpovědností za budoucí vývoj. Ať pak někdo neříká: My jsme to nevěděli, my jsme to netušili."

O oficiálním vyhlášení snahy odvolat Antonína Lébla jsme psali ZDE.

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že budete odvolán?
Já o tom vůbec nechci ani spekulovat. Jestli má někdo konkrétní důvody, ať je řekne, Jestli jsou důvody, že správní rada a předseda rozhodují, tak samozřejmě, kdo jiný by měl rozhodovat? Je to padesát tisíc lidí. Pravda je, že já a správní rada nevyhovujeme skupinovým zájmům některých lidí. To já do budoucna ani dělat nemíním.

Koho konkrétně myslíte, když mluvíte o skupinových zájmech?
Asi si umíte udělat představu, kdo za tím stojí. Je to aktivita speciálně některých osob z některých klubů, kteří získat soutěž mimo svaz pod svoji kontrolu. To je jedna zájmová skupina osob.

Ale koho myslíte konkrétně?
Já nebudu jmenovat konkrétně. Vy si to asi umíte vydedukovat z těch osob, které se takovým způsobem vyjadřují.

V tom spočívá ona destabilizace, o které mluvíte pro případ vašeho odvolání?
No samozřejmě, protože to jsou nevratné kroky. Jestli se extraliga vezme mimo svaz a stane majetkem několika fyzických osob nebo subjektů, tak přestane plnit tu úlohu, kterou my sledujeme. To znamená promotion, výchova reprezentantů. Jestli jsou kluby, které uvažují dokonce o uzavření soutěže, je to otázka dalšího sportovního hlediska a hlediska rozvoje volejbalu.

Hrozí ještě něco dalšího?
Hrozeb je víc, Byl jsem loni zvolen na řádné čtyřleté období. Jakákoli změna by znamenala násilnou změnu ve vedení svazu. To si asi dovedete představit i vy. Jde o hledisko mediálního dopadu, dopadu ke sponzorům. Nehovořím o tom, že tady pořádáme dvě světové akce, Světovou sérii v beach volejbalu a mistrovství Evropy mužů 2011. To jsou tak náročné akce, že garantem je svaz. Ale svaz reprezentuji já. Asi si můžete domyslet důsledky, které mohou nastat.

Kritici, konkrétně Jindřich Neumann, ale tvrdí, že smlouvy běží nezávisle na vás.
Pan Neumann ať si říká, co chce. Myslím, že on neviděl jedinou smlouvu, nezná sebemenší detaily. Podívejte se, buď má někdo ty informace a je schopen to posoudit, vidí do současného stavu, nebo to někdo neví.

Vaše opozice také tvrdí, že správní rada vůbec nehlasovala o tom, že by se zasedání výboru z 25. dubna mělo sloučit s dalším zasedáním, které se má uskutečnit 16. května.
K tomu jenom řeknu: správní rada rozhodla o sloučení výborů a zasedání výboru se uskuteční 16. května.

Takže to není pravda, že by o tom správní rada nehlasovala?
Já jsem řekl jasnou citaci a nebudu ji měnit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze