Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Flamendr golfovým šampionem. Na „zetě“ je pyšný i Gretzky

Dustin Johnson na US Open | foto: AP

21 2016
Ano, také Dustina Johnsona to napadlo. „Už je to tu zase!“ Zdálo se, že osud znovu zlomyslně zabrání americkému golfistovi ve velkém triumfu. A že dlouhánovi z Jižní Karolíny zbude pověst nespolehlivého flamendra, který se v klíčových chvílích zhroutí.

Jenže tentokrát 31letý skorozeť hokejové legendy Wayna Gretzkého obstál. V závěru US Open se prodral do vedení a udržel ho navzdory rozporuplnému rozhodnutí šéfů turnaje. Johnson odolal všem druhům psychického tlaku a získal svůj první titul kategorie major.

„Shodil jsem z hřbetu obří opici,“ dá se otrocky přeložit jeho nedělní výrok po vítězství v Oakmontu. Někdejší král večírků, který byl podle Golf Magazine třikrát pozitivně testovaný na drogy (kokain, marihuana), však neměl na mysli nic, co by se týkalo požití omamné látky.

Fotogalerie

Spadl mu pořádný balvan ze srdce. Konečně odolal všem protivenstvím a o tři rány vyhrál druhý ze čtyř letošních největších podniků.

„Dustin je fenomén, tohle je jenom začátek,“ pravila jeho snoubenka Paulina Gretzká, dcera nedostižitelného rekordmana NHL.

Ten Johnsona minulý týden v areálu v Pennsylvánii chválil: „Jsem pyšný na to, jak se dokázal změnit.“

V červenci 2014 si proslulého playboye povolal na kobereček a pohrozil, že mu Paulinu nedá, neupraví-li svůj prostopášný životní styl. Krátce poté si Johnson dal v práci pauzu do konce sezony. Prý aby si s přispěním odborníků mohl vyřešit své osobní problémy. Dle Golf Magazine však dostal půlroční distanc od vedení PGA za doping.

Vypadá to, že se skutečně polepšil. Svatba s Paulinou byla už několikrát odložena, nicméně narodil se jim syn Tatum. Je mu 17 měsíců a předevčírem – na Den otců – se choval u Johnsona v náručí, v jeho dosud nejskvělejší chvíli v kariéře.

„JD“ se stal sedmým prvošampionem z posledních čtrnácti majorů (a třetím za sebou). V éře „po Tigeru Woodsovi“, jenž na US Open opět chyběl ze zdravotních důvodů, golf stále hledá nového krále.

Korunní princové Jordan Spieth a Rory McIlroy na nesmírně náročném hřišti v Oakmontu propadli.

To Johnson v úvodu čtvrtého kola pronikl do čela pořadí a vybudoval si náskok před trojicí Jim Furyk, Scott Piercy a Shane Lowry.

Nenechal se vykolejit ani trestnou ránou, již mu rozhodčí udělili za to, že se jeho míček o centimetr pohnul na pátém greenu. Johnson přísahal, že se ho nedotkl, a televizní záběry jeho slova potvrdily. Přesto údajně způsobil pootočení malé bílé koule, když k ní přikládal hůl.

Co bylo horší, Johnson se o sankci dozvěděl až před dvanáctou jamkou, v napínavém finiši. Verdikt pobouřil Woodse, Spiethe, McIlroye i modlu Jacka Nicklause.

Johnson se předtím na majorech jedenáctkrát vešel do top 10, dvakrát se po zpackaném závěru dělil o druhé místo. Tentokrát však ranař se zarostlou tváří nezavrávoral. Pekelně se soustředil jen na svůj příští tah a vyhrál o tři údery.

„Taťka obdivuje, co Dustin umí,“ řekla slečna Gretzká. „Svým způsobem je pro něj idolem.“

Chvála se na bývalého hříšníka jen valí. Zaslouženě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze