Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poloz: Pomluvili mě, chtěl jsem skončit u slovenského nároďáku

Mostecký trenér Dušan Poloz | foto: Karel Pešek, MAFRA

27 2014
České házenkářkské mistryně začaly v tomto týdnu trénovat na novou interligovou sezonu, trenér Dušan Poloz vítal i dvě slovenské posily. Kolem přestupů bylo hodně zlé krve, kouč mosteckých Andělů se hodlá bránit.

Turbulentní léto Černých andělů. Trenéra mosteckých házenkářek Dušana Poloze otrávily řeči kolem přestupů Szarkové a Súkenníkové ze Šaľy natolik, že dokonce zvažoval abdikaci na místo reprezentačního trenéra Slovenska.

„Nakonec zůstávám,“ oznámil kouč českých mistryň. Šaľa spekulovala, že Poloz házenkářky lanařil coby kouč národního týmu, on i hráčky to jasně odmítli.

Má tahle kauza nějakou dohru?
Náš manažer pan Jung na to ještě bude reagovat. Já neustále zvažuji trestní oznámení za šíření pomluvy a přemýšlel jsem o ukončení svého působení u slovenské reprezentace. Řešil jsem to s kompetentními lidmi na svazu a v úterý jsme se domluvili, že pokračuji dál. Vážně se mě to dotklo, takové řeči mě uráží. Šaľa na svůj web psala, že šlo o úvahu, ale byla to pomluva. Nic jiného. Přitom se jednalo o úplně normální přestup, akorát v Šaľe asi nejsou na odchody zvyklí.

Vyčítali vám také, že z Mostu odešla jiná slovenská reprezentantka Petra Beňušková do Francie.
My nikomu nebráníme jít ven. Jestli nás někdo osočuje, že jsme neudrželi Beňuškovou, musím se tomu zasmát. Odvedla u nás vynikající práci, za kterou jí děkujeme! Hráčky pouštíme do světa s radostí. Jsme klub, který pracuje jinak a je myšlenkově dál.

Pryč je i kanonýrka Hana Martinková, jaké jsou to ztráty?
Když jsem přišel, chvíli trvalo, než jsme s Beňuškovou nalezli společnou řeč, zhruba tři měsíce jsme dávali dohromady systém hry. Nakonec si to sedlo a dokázali jsme velké věci. Je to chytrá hráčka, má přehled, dobře brání. Hanka byla střelkyně, když to hořelo, vzala to na sebe. A navíc je pořád nejistá Péťa Vítková. Kdyby odešla i ona, bude těžké dosáhnout nemyslím úspěchů, ale stejné herní kvality už v této sezoně. Hra bude vypadat jinak, to je jasné. Uvidíme, jak do toho zapadnou ty dvě slovenské princezny.

Co od nich očekáváte?
Lucia Súkenníková je kapitánka nároďáku, rychlá, hbitá, může hrát střední spojku, křídlo. Hlavně je to hecíř kabiny a poctivec. Týmu pomůže nejen na hřišti, ale i bokem. Simona Szarková je nevyzpytatelná. Někdy zahraje špatně, jindy zazáří jako deseti góly na Islandu. To je důkaz, že to má v sobě. Věřím, že po výborné fyzické i mentální přípravě bude schopná tyhle výkony opakovat častěji. Což bude ku prospěchu klubu i reprezentace. A také plus v jejím rozvoji, což je nejpodstatnější. Na tenhle moment kluby zapomínají, nebo se spíš chovají jak v prvobytně pospolné společnosti hraničící s otrokářskou.

Kdy se rozhodne, zda pivotka Vítková zůstane? Chce rodinu.
Řeší to s manažerem Jungem, do toho se já nepletu. Rád bych, aby pokračovala, ale chápu možnosti klubu. Ona má chuť. Nedávno odřekla zahraniční angažmá s tím, že zůstane v Mostě, asi se tedy musí doladit nějaké maličkosti.

Jak se ještě mění kádr Andělů?
Odešla i Edita Vaňková, jednu máme skoro v porodnici. Míša Borovská se přišla podívat na náš trénink, roste jí to. Tvrdila, že 1. ledna bude sportovat. Hela Ryšánková se vrací do tréninkového procesu. Získali jsme z Plzně Dominiku Zachovou, pravé křídlo, a brankářku Karolínu Smolovou. Jsou tu čtyři nové hráčky, svěží vzduch. Impulsy musí být, jinak se z toho stává stereotyp a nuda. Je cílem klubu shánět mladší hráčky, rozvíjet je. Myslím, že jsme trefili správně. Před první sezonou jsme taky měli obavy, že bude tři roky trvat, než si to sedne, a ono si to sedlo už po třech měsících. A my vyhráli všechno, co se dalo.

Ale herní pauza čeká Martinu Weisenbilderovou. Co s ní je?
Objevila se krevní sraženina v ruce, hrozila embolie. Nevím, kdo v nemocnici udělal chybu, ale přišlo se na to až za 5 minut 12. Dostává tabletky, zvažuje se warfarin. Tři čtyři měsíce bude mimo házenou, nemůže dělat kontaktní sport. Modřina, dotek nebo říznutí by mohly mít tragické následky. Máme jen tři zdravé spojky, proto sháníme novou. Našli jsme dvě polozraněné, hrály v cizině, nějakou asi dotáhneme.

Mimochodem, jak zpětně hodnotíte postup se Slovenskem na mistrovství Evropy?
Udělali jsme kus práce, holky se posunuly. První půlrok byly nejisté, co ode mě můžou čekat. Pak jsem si pozval na mentální přípravu pana Mariana Jelínka. Holky mě poznaly, začaly si věřit navzájem. Postup je obrovský úspěch slovenské házené, který docení až časem. Já bych nerad, aby to trvalo zase 20 let, ale mám obavy, že to asi tak bude. Na Euru máme složitou skupinu, budeme bojovat o každý míč, o každý balon. Jakýkoli bod bude úspěch.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze