Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbal jsem hrával, svěřil se v Norsku lyžař Kožíšek

Dušan Kožíšek v závodě mistrovství republiky. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

28 2015
Nečekaného fanouška získali minulý týden v Norsku fotbalisté Mladé Boleslavi. Přímo na stadion v Drammenu je přišel povzbudit běžec na lyžích Dušan Kožíšek, který právě dorazil nad Oslo k letnímu tréninku.

Má medaile ze světových šampionátů, ale před rokem se běžec na lyžích Dušan Kožíšek ocitl tak trochu na slepé koleji. Nedostal se do reprezentace a hrozilo mu, že bude muset zabalit kariéru.

Jenže to on nechtěl, a tak se sebral, odjel na vlastní náklady s karavanem do Norska a dřel. Výsledek? Výrazně lepší forma než v předchozí sezoně, nikdo další z Čechů nebyl dlouho ve Světovém poháru lepší. Kožíšek se logicky ve 32 letech do reprezentace vrátil, ale přípravy v Norsku se nechce vzdát.

Ve stejný den jako výprava mladoboleslavských fotbalistů tak zaparkoval pod skokanskými můstky v Holmelkollenu.

„Já jsem fotbal i hrál. Sice takovou pralesní ligu, ale hrál. Takže jsem celkem v obraze,“ usmíval se Dušan Kožíšek.

Rozhodl jste se, že budete opakovat stejný model přípravy jako v úspěšné minulé sezoně?
Mně se to tady líbí, trénovalo se mi tu dobře. Letos jsem se domluvil s libereckou Duklou, takže je to takový kompromis, absolvuju s ní dvě soustředění, dvě soustředění na podzim s reprezentací a mezitím budu trénovat tady v Norsku.

Znovu jako samotář v karavanu?
Ano. Ale budu tady trénovat s Nory, přímo tady v tom areálu. Později uvidím, jestli se nepřesunu výš do Lillehammeru, kde se mi hodně líbila kolečková dráha.

Můžete popsat, jakým způsobem se tady budete připravovat?
Převážně tady budu jezdit na kolečkových lyžích. Řidiči na silnicích jsou na to připravení a tolerantní, během tréninku potkávám i plno turistů, kteří se jen tak svezou s batůžkem.

V minulé sezoně jste byl oficiálně mimo reprezentaci. Na jakých podmínkách jste se s ní letos domluvil?
Reprezentace mi hradí dvě soustředění a starty na Světových pohárech, přes léto je to v režii Dukly, která mi dokonce přispěla i tady na to Norsko.

Věříte, že navážete na loňské zlepšené výsledky?
Já bych na ně chtěl určitě navázat. Dále spolupracuji se svou fyzioterapeutkou Alicí Hamáčkovou, která má na mém loňském vzestupu také podíl. Loni jsem se tady v Norsku mohl realizovat, což mi výrazně pomohlo a já tomu systému věřím dál. Tělo už ví, co mu prospívá.

Jsou tu teď i nějací další významní lyžaři?
Moc nevím, protože jsem před chvílí dorazil. Ale loni tady kousek ode mě kempoval také v karavanu třeba biatlonista Ole Einar Björndalen, letos tady snad je v nějakém apartmánu jeho kolega Simon Fourcade. Jsou tu i norské hvězdy Pettersen a Brandsdal.

Pózoval jste tu s fotbalisty pod můstky i nahoře na nájezdu. Neláká vás zase si na lyžích skočit?
Je pravda, že jsem začínal jako sdruženář. K můstkům jsem ale měl respekt, takže asi proto mi skok moc nešel. Možná si to ještě někdy zkusím, chuť mám.Najdete na iDNES.czmobilní verze