Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dumoulin útočí na titul z Vuelty. Porazí vrchaře časovkář?

Tom Dumoulin v bílém při stoupání na Vueltě | foto: Profimedia.cz

9 2015
Burgos (Od našeho zpravodaje) - Občas se to stane a cyklistickou Grand Tour vyhraje jezdec, s nímž před startem nikdo nepočítal. Španěl Cobo na Vueltě 2011. Kanaďan Hesjedal na Giru 2012. Či americký čtyřicátník Horner na Vueltě 2013. A teď... Tom Dumoulin může být dalším v řadě.

Zatímco Joaquim Rodríguez a Fabio Aru se přetahují na Vueltě o sekundy i o červený dres lídra závodu, za nimi číhá 24letý mladík s přezdívkou Motýl z Maastrichtu.

Byl by to vskutku paradox, kdyby vysoký a těžký časovkářský specialista (186 cm/71 kg) nakonec ovládl tuto extrémně kopcovitou Vueltu. Dostihový kůň by přechytračil kamzíky.

Ale stát se to může.

„Přitom před startem by mě ani ve snu nenapadlo, že já tady pojedu o celkové pořadí,“ doznává.

Bronzový časovkář z mistrovství světa musel opustit Tour se zlomeným ramenem. „Nebyli jsme si ani jisti, zda Vueltu stihne,“ říká Addy Engels, sportovní ředitel jeho stáje Giant-Alpecin.

Zotavil se natolik, že po šestnácti etapách ztrácí jen 1:51 minuty a drží v rukách trumf: 39 kilometrů středeční rovinaté časovky v Burgosu. Disciplíny, kterou mají Rodríguez a Aru rádi stejně jako býci červený hadr.

Jen pro připomenutí: v úvodní časovce Tour nadělil Dumoulin na pouhých 14 kilometrech Rodríguezovi 1:18 minuty. A Aruovi při prologu závodu Paříž-Nice ujel na 6 kilometrech o 20 vteřin...

„V Burgosu to bude jiná časovka. Vyčerpání ze tří týdnů snižuje rozdíly mezi specialisty a nespecialisty,“ doufá Rodríguez. „Přesto je teď Tom největším favoritem.“

Při kantábrijsko-asturijském horském triptychu si Dumoulin sáhl hluboko do rezervoáru sil, aby se udržel co nejblíž favoritům. ̈

Kolik mu jich asi ještě zbylo?

„V pondělní etapě jsem si řekl: Pojedu vabank. Když vykrvácím, tak ať,“ vypráví Nizozemec. „Ale šlapalo se mi dobře. Měl jsem i motivaci navíc. Pokud se udržím v Top 10, poletím poprvé v životě vrtulníkem.“

Do Burgosu z Asturie odletěla pouze elitní desítka pořadí. Naopak na ostatní čekal tříhodinový zdlouhavý přesun týmovými autobusy. Dumoulin se v Top 10 udržel, je nyní čtvrtý a tvrdí: „Pořád mám na dostřel pódium.“

„Jen pódium? Můžete přece i vyhrát.“

„Ano, určité možnosti tu jsou,“ zasměje se.

Španělský deník Marca jej v úterý poprvé vyzdvihl do pozice největšího favorita Vuelty, s kurzem 2,35:1 před Arua a Rodrígueze.

„Tom jim může v časovce ujet o dvě a půl minuty,“ soudí Dumoulinův šéf Engels. Kopcovité etapy u Madridu by už pak vrchařům ke zvratu nemusely stačit.

Všech svých šesti profesionálních vítězství dosáhl před Vueltou v časovkách. Ve Španělsku však najednou v 9. etapě při strmém dojezdu na Cumbre del Sol pokořil dokonce i Frooma.

Později ve vysokých horách sice neměl k ruce tým, který by ho do kopců vyvážel, protože sestava Giantu měla pomáhat spíše sprinterovi Degenkolbovi. Ale poradil si: „Vždycky se našlo dost jiných kol, kterých jsem se chytil.“

Burgos, kdysi hlavní město Království Kastilie a Leonu, zalilo v úterý podzimní slunce, když si Tom Dumoulin projel celou trať časovky a v cíli u skvostné bělostné katedrály si dopřál polední kávu.

Uvnitř katedrály je pohřben El Cid, španělský národní hrdina a vítěz nad Maury.

Ve středu tu chce Dumoulin na hlavu porazit dva jižanské cyklistické válečníky ve východních službách. Lídry stájí Kaťuša a Astana.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze