Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dukla změří síly s nejlepšími celky světa

4 2003
Liberec - Volejbalová Liga mistrů má opět po delší době české zastoupení. Příští úterý do ní vstoupí Dukla Liberec. Úřadující české šampiony vylosovali do skupiny C - "skupiny smrti". V ní narazí na zřejmě nejbohatší klub světa italský Lube Macerata, řecký Iraklis Soluň a k tomu na obhájce titulu z ruského Belgorodu, s nimiž Liberečtí sehrají zápas 1. kola doma v úterý 9. prosince od 19.30.

Kapitán libereckého mužstva Aleš Dittrich nebyl stejně jako všichni z Dukly z losu nadšený: "Hlavně jsme nechtěli Rusy a Italy, a dostali jsme je...," kroutil hlavou.

"Belgorod je vlastně ruský národní tým a navíc má výborného Argentince na liberu. V Maceratě zase kromě skvělých Italů a Srbů hraje také kapitán mistrů světa z Brazílie Nalbert.  Ani Iraklis s reprezentanty Řecka, Slovenska či Bulharska rozhodně není slabý soupeř," doplnil kouč Petr Brom.

"Do utkání půjdeme s respektem, ale bát se nesmíme." Možnost startu v Indesit European Champions League, což je letošní oficiální název soutěže, se před Duklou otevřela nečekaně. Z finančních důvodů totiž odmítla účast svého mistra Ukrajina, proto přišla nabídka pro Českou republiku.

"Měli jsme na rozhodování jen dva dny, ale přihlásili jsme se, i když jsme museli bleskově zaplatit vysokou vstupní sumu," přiznal ředitel VK Dukla Pavel Šimoníček.
Jednalo se o milion tři sta tisíc korun.

"Nebylo to jednoduché, ale s pomocí sponzorů jsme to zvládli." Těžký los a soupeři nároční na cestování však vedení klubu příliš radosti nepřinesli. "Soutěž pro nás pravděpodobně bude prodělečná," míní Šimoníček.

"Letecky do Ruska a do Řecka, zřejmě autobusem do Itálie, k tomu částky na rozhodčí, ubytování..., náklady se celkem budou pohybovat okolo dvou milionů korun," vypočítal Šimoníček.

Od evropské volejbalové konfederace CEV dostanou týmy pět tisíc eur za vyhraný a tři tisíce za prohraný zápas. Až při postupu do play-off se odměny zvyšují.

"Chceme hlavně nabídnout libereckým volejbalovým fanouškům nevšední zážitek vidět hráče světové špičky. Věřím, že hala bude na všechna utkání plná," přeje si Šimoníček.

Základní část se hraje v pěti čtyřčlenných skupinách, dál postoupí vítězové a nejlepší tým z druhých pozic.

Dukla, jež se mezi evropskou elitou objeví poprvé, se bude snažit hlavně udržet Ligu mistrů pro české kluby i pro příští sezonu. Čtyři týmy z posledních míst s nejhorší bilancí totiž sestoupí a v dalším ročníku je nahradí mužstva ze zemí, jejichž zástupci se dostanou do finálové čtyřky Klubového poháru.

Liberecké volejbalisty čeká v pohárovém období pořádný kolotoč zápasů a cestování. "Do 20. prosince sehrajeme šest utkání. Čtyři ligová, dvě pohárová, z toho jen dvě doma," upřesnil Brom.

Už dnes si Dukla předehrává kvůli Lize mistrů duel 15. kola extraligy (mělo se hrát 15. ledna) v Odoleně Vodě, kde se střetnou momentálně dva nejlepší české celky. V sobotu hrají Liberečtí na Kladně a v úterý už přijde na řadu premiérová bitva v Lize mistrů...

PROGRAM VOLEJBALISTŮ DUKLY V LIZE MISTRŮ
Dukla Liberec - Lokomotiv Belgorod
, úterý 9. prosince, 19.30
Iraklis Soluň - Dukla Liberec, středa 17. prosince 
Lube Macerata - Dukla Liberec, středa 14. ledna 
Dukla Liberec - Lube Macerata, středa 21. ledna, 16.30 
Dukla Liberec - Iraklis Soluň, středa 28. ledna, 16.30.
Lokomotiv Belgorod - Dukla Liberec, středa 4. únoraNajdete na iDNES.czmobilní verze