Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dukla ani Chalupa nemají přemožitele

28 2000
P r a h a - V jeden z nejdramatičtějších závodů historie se vyvinul letošní, 87. ročník veslařských závodů osmiveslic - Primátorky 2000. Fenomenální sérii vítězství Dukly Praha měl přerušit speciálně složený tým "Avokádo". Zhruba po polovině závodu, jehož celková délka je 2000 metrů, hlásili rozhodčí přímo z trati informaci o půlmetrovém vedení "Avokáda", v jehož řadách okusil v minulosti vítězství v Primátorkách jen 25letý Michal Cígler (Slavie). Zkušená armádní posádka ovšem díky strhujícímu finiši v posledních 500 metrech nedopustila narušení vítězné tradice, o necelé 2 sekundy svého soka porazila a připsala si na konto 21. prvenství v řadě

Háček Petr Blecha vyhrál Primátorky pojedenácté: "Minulá vítězství už si skoro nepamatuji, ale recept na výhru je pořád stejný. Chce to mít kolem sebe 7 kluků, kteří mne prostě dovezou do cíle jako prvního", pobavil svojí glosou po vynikajícím závodě Blecha. Mezi rekordmany se zapsal i 52letý Vladimír Petříček (VK Blesk), který se představil coby kormidelník lodě Dukly: "Musel jsem ve velice krátké době shodit 10 kilo a nalézt odvahu sednout si do lodě s takto mladými kluky. Na první pohled pošetilý nápad se zrodil u piva s Jiřím Ptákem (pozn. šéftrenér Dukly), ale ono to vyšlo!". Ani letos nebylo početné publikum přihlížející z obou břehů Vltavy i blízkých mostů ošizeno o tradiční rituál, kdy nováček z vítězné osmiveslice okusí koupel v řece. Tentokrát byl svými spolubojovníky vhozen do vody 19letý Jakub Makovička. Nebyl ovšem sám, podobné pocty se dostalo i veteránu Petříčkovi a dokonce v civilním oděvu si zaplaval i trenér Dukly Lubomír Čížek: "Musím všechny kluky pochválit, sáhli si na dno sil."       

Nesporné kouzlo měl i Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského, který se ovšem proměnil v jednoznačnou záležitost. Skifař Václav Chalupa (Dukla) s přehledem dojel do cíle závodu na první pozici a svého oddílového kolegu, "lehkovážníka" Michala Vabrouška porazil o 14 sekund. "Cítím se jako sběratel známek", podotkl po závodě Chalupa, který tak upravil sbírku vítězství v řadě na půltucet, celkově jich ovšem posbíral sedm. "Myslím, že to nebylo tak těžké vítězství. Tahle trať je hodně atypická a velkou roli hraje každá maličkost a nemá-li závodník s čelem závodu kontakt, těžko pak ztrátu dohání. To byl i tento případ a Vabrouškovi jsem pod Vyšehradskou skálou ujel. Po dvou kilometrech sice ubývaly síly, ale náskok byl dostatečný". Rekord Bohumila Černého, který na počátku tohoto století vyhrál osmkrát, se otřásá v základech. Zda se ovšem Václav Chalupa představí na Smíchově i za rok, se rozhodne po Olympijských hrách v Sydney. Tam má 32letý český reprezentant zatím jako jediný náš veslař zajištěnou účast.        

Ozdobou veslařského odpoledne u Vltavy byl i dvojnásobný triumf Lenky Zavadilové. Dokázala vyhrát závod skifařek a byla i členkou vítězné ženské osmiveslice.

Výsledky:

Muži:
Skif (Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského): 1. Chalupa 6:51,62, 2. Vabroušek 7:05,77, 3. Vochoska (všichni Dukla Praha) 7:12,99.

Osma: 1. Dukla/Bohemians Praha (Imre, Michálek, Makovička, Skalický, Knob, Schindler, Skopal, Blecha, korm. Petříček) 5:39, 2. Avokádo tým (Červinka, Obadal, Karas, Michálek, Dohnal, Hošek, Cígler, Bača, korm. Karásek)5:41, 3. Dukla/ČVK Praha (Mrkvička, Mašek, Puštějovský, Strnad, Růžička, Tvardík, Vančura, Rusňák, korm. Žižka) 5:55.

Junioři:
Osma (O zlaté veslo hlavního města Prahy): 1. Dukla Praha/Neratovice/Slavia Praha/ČVK Praha/Jind. Hradec (Vavřena, Blesk, Borovička, Doleček, Synek, Štencl, Jirka, Kynčica,
kormidelník Hrodek) 5:48,13, 2. LS Brno/Pardubice/Hodonín (Litera, Hanák, Mazánek, Vlastník, Pavelka, Klučovský, M. Odehnal, Vořechovský, korm. Nečas) 5:57,45, 3. Bohemians (Šebek,
Zídka, Holeček, Mičan, Král, Hývnar, Maxa, Hladík, korm. Fischer) 6:04,05.

Ženy:
Skif (O stuhu Podolí): 1. Zavadilová (ČVK Praha) 7:38,22, 2. Křtěnová (Smíchov) 7:39,77, 3. Fišerová (Jindřichův Hradec) 7:50,37.

Osma: 1. Blesk Praha/Louny/ČVK Praha/Smíchov (Zavadilová, Ostrezy, Lehká, Čermáková, Žáková, Laholíková, Bláhová, Martincová, korm. Šmejkalová) 6:37,51, 2. Pardubice/Jind. Hradec/Nymburk (Almášiová, Ďurovcová, Šindílková, Mohrová, V. Kubrychtová, Puštějovská, Langová, Slavíková, korm. Štafaničková) 6:43,76, 3. Smíchov (Ulčová, Čechovská, Ouvínová, Vaňková, Hejtíková, Seinerová, Svojšová, Hrůzová, korm. Králová) 6:44,70.

 

Václav Chalupa s medailí pro vítěze závodu skifařů na pražských Primátorkách odnáší svou loď

Veslaři Dukly oslavují jedenadvacáté vítězství v řadě po 87. ročníku pražských Primátorských závodech osmiveslic

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze