Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Duel amerických a jamajských sprinterů opět nebude. Tým USA diskvalifikovali

KRITICKÁ CHVÍLE. Američtí sprinteři Darvis Patton (vlevo) a Shawn Crawford si předávájí štafetový kolík mimo vymezené území. | foto: AP

22 2009
Zase nedojde na očekávaný duel mezi americkými a jamajskými sprintery. Ve finále mistrovství světa v Berlíně na trati 4x100 budou jen druzí jmenovaní. Tým USA totiž dodatečně diskvalifikovali po pátečním semifinále.

Tým, který v pátečním semifinále dosáhl nejrychlejšího času 37,97 sekundy, potrestali za porušení pravidel: Američané si špatně předali kolík.

IAAF uznala protest britské výpravy, která poukázala na to, že finišman Darvis Patton převzal kolík od Shawna Crawforda mimo vymezené území.

V Berlíně Američané proti diskvalifikaci protestovali a argumentovali, že je videozáznam neprůkazný. Ale neúspěšně.

Štafeta 4x100m: Darvis Patton (vlevo) a Shawn Crawford

Kolík si předali. Ale špatně...

Podobně jako v Německu byl i v Pekingu do nepovedené předávky zapleten Patton, od kterého nedokázal převzít kolík finišman Tyson Gay. Američané se kvůli tehdejšímu krachu důkladně na kritickou fázi závodu připravovali a před závodem hovořili o sázce na extrémní opatrnost.

Nakonec se ale dopustili nezvyklé chyby v tom, že Crawford podle všeho vložil kolík do ruky Pattonovi ještě těsně před začátkem předávacího území.

Ani předchozí ředávka přitom nebyla optimální, protože Crawford musel zpomalit, aby tihl převzít štafetu od Mika Rodgerse.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze