Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Důchod? Ptejte se po hrách v Londýně, říká atletická babička Otteyová

Legendární Merlene Otteyová, členka slovinské štafety, diskutuje s Nizozemkou Anouk Hagenovou | foto: AP

2 2010
Když jí bylo třicet, slýchala: Už jsi stará, uvolni místo mladším sprinterkám. "Umím si představit, co si všichni myslí teď," mrkala atletická babička Merlene Otteyová. Při barcelonském šampionátu se stala nejstarší účastnicí mistrovství Evropy.

Držitelka 29 medailí z velkých akcí překonala věkový rekord francouzské maratonkyně Nicole Brakebuschové-Levequeové, která startovala na Evropě v roce 1998 v 47 letech.

Otteyové bylo v květnu padesát.

Konec kariéry? Odchod do důchodu? Ani náhodou, kroutila hlavou dvojnásobná mistryně světa. Přitom soupeří se závodnicemi třeba o polovinu mladšími.

"Myslím, že žádný věkový strop neexistuje," ujistila. "Je mi padesát a chci vidět, jak rychle dokážu běžet za deset let. To mě motivuje," svěřila se pro BBC.

Na barcelonském vrcholu Montjuic, kde stojí olympijský stadion, běžela i před 18 lety o medaili. Získala bronz na dvoustovce, tehdy jí bylo 32 let.

"Takže je to zázrak," řekla o návratu na tartan v katalánské metropoli. "Když jsem tu závodila na olympiádě v roce 1992, určitě mě nenapadlo, že se tu ještě coby padesátiletá postavím na start evropského šampionátu."

A taky ji asi nenapadlo, že se po oválu proběhne jen jednou. Štafeta Slovinska, za jehož barvy od roku 2002 bojuje, v závodě na 4x100 metrů nepostoupila do finále. V rozběhu skončila sedmá.

Rodačka z Jamajky běžela na posledním úseku, cílem proběhla jako poslední. "Bylo to složité. Normálně někoho dobíhám, ale tentokrát to nešlo," posteskla si. "Chtělo to běžet o kousek rychleji. Ale jsem v dobré formě, doufám, že za rok budu zpět."

Otteyová se účastnila sedmi olympiád, odvezla si z nich devět medailí, první z Moskvy 1980 jako dvacetiletá novicka. Ta nejcennější jí ale pokaždé unikla, nejblíž jí byla V Atlantě, kde o fous prohrála s Gail Deversovou.

Teď svoji olympijskou sbírku plánuje rozšířit. "Svůj konec ještě nevidím," prohlásila. "Mám teď jeden cíl - pokusit se kvalifikovat na příští mistrovství světa v Koreji a na olympiádu v Londýně. Až pak se mě ptejte na důchod."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze