Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dubajské golfové drama se stejně jako loni odehraje na staveništi

Dvě tváře Dubai World Championship - vymazelné hřiště a stavební technika u nedokončených budov. | foto: Vít Koďousek

23 2010
Když vloni přijížděli hráči na závěrečný turnaj evropské PGA Tour, nemohli se ubránit pocitu, že je vítá spíš staveniště, než excelentní golfový resort. Letos je situace prakticky stejná.

Prach, hluk a všudypřítomné jeřáby – to byl pohled na okolí hřiště Earth, který se naskýtal hráčům a návštěvníkům v loňském roce při prvním velkém finále evropské série Dubai World Championship. Domy okolo fairwají zely prázdnotou, vysoké bambusové ploty zahalovaly nedodělky a vůbec to nevypadalo, že by se v brzké budoucnosti mělo něco změnit.

Čekalo se, že za rok to bude jiné. Dubaj je město, které slibuje zázraky. Ale zdá se, že ekonomická krize na světovou obchodní metropoli dopadla velmi tvrdě. Takže finále letošní European PGA Tour se bude hrát ve velmi podobném duchu jako loni. Sice na skvělém hřišti, perfektně připravených fairwajích a rychlých greenech, nicméně s okolím stále připomínajícím spíš resort duchů.

Earth a Fire

Ale pár novinek tady přece jenom návštěvník najde. Již v průběhu roku se na Jumeirah Golf Estates otevřelo druhé hřiště nazvané Fire. Stejně jako Earth, na kterém se hraje Dubai World Championship, má rysy designérský stylu Grega Normana.

Ten tak po své prvotině v Dubaji může být pyšný i na další své dítko. Fire zdaleka není tak dlouhé a náročné hřiště jako Earth. Ale bude příjemným zpestřením pro všechny návštěvníky zdejšího resortu.

Jamka číslo 13 hřiště Earth, dějiště Dubai World Championship.

Jamka číslo 13 hřiště Earth, dějiště Dubai World Championship.

V plánu jsou další dvě osmnáctky: Water podle designu Vijaye Singha a Wind, pod jehož jamkami budou podepsáni společně Pete Dye, Sergio García a znovu i Greg Norman. Ale to je zatím jen hudba budoucnosti.

Drobnými změnami prošel i plně osvětlený driving range, který se může pochlubit opravdu výtečnou kvalitou. Více než sto metrů metrů široký travnatý pruh je připraven pro hráče a jejich tréninkové kreace. Snad z každé pozice si zde mohou zkusit trefit jeden z mnoha "target greenů".

Tréninkové zázemí pro přední evropské profesionály je nesmírně kvalitní, okolí hřiště a drivingu však na svou konečnou podobu pořád čeká.

Golf jako Dubaj

Monumentální klubovna Norman Clubhouse, která měla stát už v minulém roce, je stále nedodělaná. Slibovaných osm restaurací, bazén, tenisová akademie, fitness centrum a relaxační zóny, to vše zatím zůstává pouze nesplněnými sliby.

Golf jako by symbolizoval současnou Dubaj – příliš smělé plány, na jejich uskutečnění teď chybějí peníze. A tak se hráči při Dubai World Championship opět budou převlékat v party stanech, které sice postačují, ale dobrou vizitku turnaji nedělají.

Plán Norman Clubhouse na hřišti Earth, dějišti Dubai World Championship.

Toto ještě není skutečnost, takhle vypadá Norman Clubhouse zatím jen na plánech.

Nedostatek financí se projevuje i v Dubaji a řada rozestavěných budov na své dokončení čeká se stejnou netrpělivostí jako Norman Clubhouse, zamýšlená výkladní skříň Jumeirah Golf Estates.

Ke cti pořadatelům však nutno podotknout, že hřiště je znovu výtečně připraveno a atmosféra dramatického vyvrcholení letošní evropské série na Earth Course je oázou klidu. Je to jakási Augusta Blízkého Východu. Bílé písky, sytě zelená tráva... A snad právě ono drama dá zapomenout na to, že se finále European PGA Tour koná vedle staveniště.Témata: Turnaje, Dubaj, Hluk, PGA tour
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze