Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dubaj ovládl na úvod Allenby, v souboji o prvenství má náskok Westwood

Golf na Jumeirah Golf Estate v Dubaji. | foto: AP

19 2009
Australský golfista Robert Allenby, devětadvacátý hráč světového žebříčku, zahrál nejlepší první kolo finále European v dubajském ropném ráji. Výsledek sedm pod par znamená vedení o jednu ránu před trojicí soupeřů, mezi nimiž je i jeden z uchazečů o celkové prvenství Lee Westwood.

Druhý muž finančního žebříčku Race To Dubai začal snižovat své skóre do mínusu až na sedmé jamce a v jednu chvíli svůj přímý souboj v posledním flightu s Rorym McIlroyem prohrával. Dvacetiletý Severní Ir ale neudržel tempo, nasazené mezi jamkami 11 a 15 (čtyři birdie), a zaostal za Angličanem celkově o dvě rány. Dělí se o páté místo.

Dubai World Championship 2009 - Rory McIlroy, 1. kolo.

McIlroy a nové hřiště Earth Course, to byl dnes boj od začátku do konce. Nejmladší ze startovního pole, a přitom lídr celé série, zakusil několik z množství zdejších bunkerů, nevyhnul se ani zdejšímu speciálnímu roughu. O to obdivuhodněji vyhlíží jeho výkon jako celek.

pořadí po 1. kole

Par 72: 1. Allenby (Austr.) 65, 2. Villegas (Kol.), Wood a Westwood (oba Angl.) všichni 66, 5. Aiken (JAR), Harrington (Ir.), Liang Wen-čchung (Čína), Scott (Austr.) a McIlroy (S.Irs.) všichni 68.

Westwood zaváhal na čtrnáctce, kde si připsal bogey vinou trojpatu, a notně se potýkal s poslední jamkou. I on tady okusil zvláštnost hřiště, jehož rough netvoří vysoká tráva, nýbrž drcená kůra, volně ložená na hlíně.

Dubai World Championship 2009 - Lee Westwood, 1. kolo.

Golfistova druhá rána skončila přesně na rozhraní obou povrchů. Mistrovsky se však z této pozice dostal a nabídl si dokonce birdie šanci, přestože mu suchá prsť zanesla oči. Těsně ji nevyužil, býval by se dotáhl na bilanci vedoucího muže Allenbyho.

Závěr podle Normanova "scénáře"

Australanovi vyšla jen jediná pětiparová jamka, paradoxně právě ta poslední ze všech osmnácti. Robustní australský veterán měl s těmi delšími předtím potíže a na čtrnácté dokonce zahrál jediné bogey svého kola.

O tom, že závěrečná pasáž nového hřiště z designérské dílny Grega Normana může mít vliv na časté změny, hovořil před turnajem sám legendární golfista. "Myslím, že moje závěrečná Golden Mile se může stát jednou z největších výzev na světě," řekl Norman.

boj o konečné vítězství

V závorce umístění v průběžném pořadí.

Rory McIlroy (1.)              skóre -4 na 18. jamce

Lee Westwood (2.)          skóre -6 na 18. jamce

Martin Kaymer (3.)          skóre -1 na 18. jamce

Ross Fisher (4.)              skóre +1 na 18. jamce

Allenby mu ve svém komentáře k dnešnímu výkonu složil hold: "Mám rád všechny hřiště po světě od Grega Normana. Myslím, že toto má skvělý design."  

Jedním z těch, jimž se povedl závěr, byl Chris Wood. Jeden ze tří nováčků okruhu, kteří si vydobyli právo startu na půdě Spojených arabských emirátů, zahrál birdie od 15. do 18. jamky. "A to mě na patnáctce začal bolet kotník. Hrál jsem první kompletní osmnáctku po zranění," připomněl.

Wood skončil se skóre -6 a totéž se spolu s ním a Westwoodem podařilo ještě Camilu Villegasovi. Kolumbijec měl jiný průběh kola, vyvaroval se v něm bogey a také jemu se vyvedl závěr, konkrétně šestnáctá a sedmnáctá jamka.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze