Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


DTM na Red Bull Ringu: Závod se změnil ve frašku

DTM na Red Bull Ringu: Marco Wittmann vyhrál letos potřetí a pravděpodobně získá titul mistral DTM. | foto: Roman Klemm

3 2014
Komisaři si spletli vozy a za přestupek v boxech neprávem trestali právě vedoucího Wickense, stratégové u audi nevěděli po kolika kolech musí měnit pneumatiky a u BMW bez jakéhokoliv studu aplikovali čtyři závody před koncem sezony několikanásobnou týmovou režii.

Šestý závod renomované DTM na rakouském Red Bull Ringu byl svým průběhem sice poutavý, ze sportovního hlediska ale fraškou první třídy.

A při tom všechno tak pěkně začalo: na Red Bull Ring přišlo za krásného letního počasí přes 50 tisíc fandů a DTM prezentovala v sobotu se odjela velmi zajímavá kvalifikace. Prvních šest jezdců se vtěsnalo v pořadí Rob Wickens (mercedes), Timo Glock (BMW), Marco Wittmann (BMW), Augusto Farfus (BMW), Pascal Wehrlein (mercedes) a Jamie Geen (audi) do 91 tisícin vteřiny!

Poleman Wickens reagoval na startu ze všech nejlépe a ujal se vedení před Glockem a Farfusem, zatímco lídr celkového vedení Wittmann zaspal a propadl se na sedmou pozici. V příštích kolech se rozvinul pěkný boj o první místo a Farfus se dostal před dobře bránícího Wickense až po výměně pneumatik.

DTM na Red Bull Ringu: Smolař víkendu Rob Wickens z Kanady musel odpykat trest

DTM na Red Bull Ringu: Smolař víkendu Rob Wickens z Kanady musel odpykat trest týmového kolegy.

V tom ale začal chaos: Pevně sevřené klubko několika vozů fasovalo nové obutí ve stejném kole a zvláště v případě Pascala Wehrleina tým mercedesu vypustil svůj vůz zpět do boxové uličky právě, když se zezadu blížil soupeř – dopustil se tedy nebezpečného výjezdu ze stání, které se právem trestá. Komisaři si ale spletli Wehrleinův zlato-černý vůz s tmavým mercedesem Wickense a vyzvali nešťastného Kanaďana aby trest nastoupil.

Tým se chtěl odvolat proti něčemu, proti čemu se odvolat nedá, a jezdce o penalizaci neinformoval. Wickens dokonce atakoval Farfuse a po srážce ho předjel, jen aby o tři kola později obdržel černou vlajku diskvalifikace.

V čele ale najednou byl někdo, s kým nikdo nepočítal: nenápadně jedoucí Jamie Green zůstal na rychlých, měkkých pneumatikách déle, než ostatní. Jak se ukázalo, příliš dlouho! Následovaly další dohady a další trest: Green musel znovu pomalu projet boxy a i jeho sen o vítězství se rozplynul.

DTM na Red Bull Ringu: To ještě směl jezdi Farfus před Wittmannem.

DTM na Red Bull Ringu: To ještě směl jezdi Farfus před Wittmannem.

Těmto chybám se mohli u BMW jen a jen smát. Bavorské kvarteto Farfus-Glock-Wittmann-Tomczyk se najednou ocitlo nikým nerušeno na prvních čtyřech místech. Vedení týmu zde ani sekundu neváhalo (když už fraška, tak pořádná) a poručilo svý jezdcům, aby se seřadili v ohledu na celkovou klasifikaci šampionátu: poslušní Glock a Farfus tedy před sebe pustili mladičkého Wittmanna, a ten si bez boje dojel pro třetí vítězství sezony. Několikanásobná týmový režie přišla krátce už po polovině sezony.
 
Co umí mnichovští, to dovedou v Ingolstadtu také a Green musel několik metrů před cílem na sedmé místo pustit Ekstroema. "Závod", jak má být – a to na v tomto ohledu "historickém dějišti" (pamatujete kauzu Barrichello-Schumacher u Ferrari?).

DTM v Rakousku dokázala, že má potenciál, předvést velkou show. Ale komplikované předpisy, při jejichž interpretaci ztrácí přehled i profesionální komisaři a stratégové, a k tomu nekompromisní týmová režie čtyři závody před koncem sezony, to ovšem sebelepší show promění v dokonalou frašku.

Výsledky šestého závodu DTM 2014 na Red Bull Ringu:
1.Marco Wittmann(Něm.)RMG BMW1h08.23.185 min.
2.Augusto Farfus(Braz.)RBM BMW+3.298s
3.Timo Glock(Něm.)MTEK BMW+5.391s
4.Martin Tomczyk(Něm.)Schnitzer BMW+6.237s
5.Timo Scheider(Něm.)Phoenix Audi+6.666s
6.Adrien Tambay(Fr.)Abt Audi+12.213s
7.Mattias Ekström(Švéd.)Abt Audi+14.046s
8.Jamie Green(Brit.)Rosberg Audi+14.456s
9.Christian Vietoris(Něm.)HWA Mercedes+15.224s
10.Bruno Spengler(Kan.)Schnitzer BMW+15.782s
Celkový stav šampionátu:
1.Marco Wittmann95 b.
2.Mattias Ekstroem56 b.
3.Bruno Spengler42 b.
4.Edoardo Mortara41 b.
5.Adrien Tambay36 b.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze