Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Druhý domov Sáblíkové

21 2006
Collalbo, Praha - V českých krajích jí rychlobruslařský ovál stále nepostavili. Rychlobruslařka Martina Sáblíková tedy hledá útočiště. Našla ho u italského Bolzana, ve středisku Collalbo. „Můj druhý domov,“ říká o něm. Trénuje tu také nyní, těsně před Vánocemi. A po Novém roce se sem opět vrátí. Právě Collalbo hostí 12.–14. ledna evropský šampionát.

Se svou skupinou se ubytovala ve Slunečné rezidenci. V teplém, civilizovaném penzionu. Zato v létě připomínají zálesáky. Pronajímají si skromný srub uprostřed lesa, s vlčákem a kupami hříbků v okolí. O luxusu nemůže být řeč. Naopak.

„Když jsme sem před čtyřmi lety začali jezdit, neměli jsme peníze. Potřebovali jsme za pár šprdlíků pronajmout nějaký baráček pro šest lidí,“ vypráví kouč Petr Novák.

Domorodci je tehdy poslali do srubu. A Češi si ho zamilovali. Kuchyňka je tu ve sklepě a běžně teče jen studená voda. „Pokud chceme teplou, musíme dvakrát denně zatápět pod válcem.“ I potom je však teplá voda úzkoprofilovým zbožím. „Do sprchy chodí holky ve dvou. Jedna se mydlí, druhá sprchuje a obě pospíchají. Jinak nevyjde voda na všechny. Je to spartánské,“ líčí Novák.

Sami si vaří, převážně těstoviny. Sami štípají dříví. „To miluju. Připadám si opravdu jako zálesák. Je to kouzelná, příjemná změna,“ říká Sáblíková. Od agentury Sport Invest má dostat na přípravu pět milionů korun ročně, přesto odmítá vyměnit srub za honosnější obydlí. „Ne, ne, příští léto sem pojedeme zase. Jinam nechci.“ 

Bez medaile nadšená nebude Ovál v Collalbu není krytý. Lednové mistrovství Evropy se tudíž může stát hříčkou v rukách přírody. Novák varuje: „Pokud začne poprchávat, holky v posledních rozjížďkách nebudou mít šanci. Led tu za 40 minut šedne.“

Sáblíková loni obsadila na šampionátu čtvrté místo ve víceboji, byla bronzová na 3000 metrů a vyhrála 5000 metrů! „Nějakou medaili chci zase. Bez ní dvakrát nadšená nebudu,“ přiznává. Trenér  věští, že to bude těžší úkol než v olympijské zimě. „Holanďankám doma vynadali, že mají velké prachy, a přitom na olympiádě nic moc nepředvedly.

No a letos jsou vynikající! A Němky taky.“ I proto bude Sáblíková v Collalbu až do pátku kroužit jeden okruh za druhým. „Svaly mě bolí. Ale to je normální. Musím dostat pořádně do těla.“ Při testovacích závodech vyhrála o víkendu v mizerném počasí tratě 1500 i 3000 metrů. „Na absolutním hnoji a šedivém ledu  zvládla trojku za 4:14. Což bylo vzhledem k podmínkám něco úžasného,“ libuje si Novák.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze