Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Druhé místo neznamená nic, říká Martin Mareš

Martin Mareš (vlevo) a Stanislav Kozubek projíždějí cílem deštivého závodu Českého poháru v Olomouci. | foto: Patrik Pátek

26 2010
Už zítra se pokusí v Kyjově cyklista elitní hradecké stáje PSK Whirlpool Martin Mareš obhájit titul mistra České republiky v silničním závodu. Na náročné trati svede souboj s Františkem Raboněm a Janem Bártou.

Od jeho největší životní chvíle ho už dělí jen několik hodin. Pak Martin Mareš usedne na sedlo svého bicyklu a v Kyjově se pokusí obhájit trikot pro vítěze Mistrovství České republiky v silničním závodě s hromadným startem. Cyklista hradecké stáje PSK Whirlpool může být po delší době první, komu se podaří vyhrát mistrovskou jízdu dvakrát po sobě. "Je to jediná soutěž, při které jsem stále nervózní," směje se osmadvacetiletý závodník.

Měl jste ideální soutěžní přípravu. Jaké jsou vaše pocity těsně před závodem?
Poslední měsíc každý týden závodíme. Navíc se nám podařilo vyhrát závod v Rakousku. Tam celkově vyhrál Leopold König, na něhož jsem v poslední etapě útočil při jízdě do kopce. Věřím, že formumáme dobrou.

Cítíte, že jste si přichystal top formu?
Víte, když se mi v týdnu jezdí špatně, závody bývají dobré. A pokud se mi jezdí dobře v tréninku, je to naopak. Teď se mi nejelo vůbec dobře. Ale nechci to zakřiknout (úsměv).

Po loňském triumfu se zařadíte po bok horkých kandidátů na titul.
To ano, ale přečetl jsem si, že bude startovat Franta Raboň a Jan Bárta. Ten bude na okruhu v Kyjově doma a trasa je nesmírně náročná. Několikrát jsem tam startoval a vím, jak to tam vypadá. Pokud někdo na něj výkonnostně nemá, žádný tým ho nespasí.

Největší favorité s vámi ale musejí počítat.
Oni vědí, že mi tahle trať sedí, protože jsem vrchař. I díky tomu vlastně budu patřit mezi favority. Pokud bych figuroval v nějaké skupině uprchlíků, bylo by pro mě těžké poodjet. Vloni sice trať nebyla tak těžká, dostali jsme se do úniku , při kterém jsem měl dost štěstí.

A víte o nějakém místě, na nějž je třeba si dát pozor?
Je tam jeden prudký, rychlý sjezd, kde máte na tachometru 70 km/h a hned se zatáčí doprava.

Připravujete si na průběh závodu nějakou speciální taktiku?
Pro nás bude důležité, abychom favority drželi pod tlakem. Takže od začátku budeme útočit. Jezdců, kteří mohou vyhrát, je v našem týmu více. Třeba Standa Kozubek, Petr Benčík nebo Leopold König.

Na titul si brousí zuby také František Raboň, který už na MČR vyhrál potřetí časovku.
Bude to pro nás náročný závod, ale chceme vyhrát. Kdybychom nezvítězili, byli bychom zklamaní. Ztratili bychom dres šampiona po čtyřech letech. Popravdě jde o nejdůležitější závod sezony, ve kterém na sobě cítíme nejvyšší možný tlak. A pro mě osobně je to jediná soutěž, při které jsem stále nervózní a mám toho pravého "starťáka" (smích).

Čím si svou předzávodní trému vysvětlujete?
Atmosféra MČR je specifická. Jezdí se jenom jediný den a po něm můžete vozit celý rok mistrovský dres, nebo nemáte nic. Druhé a třetí místo už není důležité.

Berete mistrovský trikot z minulého roku jako velký závazek?
Byl bych moc rád, kdyby se mi ho podařilo obhájit. Ani nevím, jestli se to někomu za poslední dobu podařilo. Myslím, že ne. Takže by to určitě bylo hezké.

Ale určitě byste si tenhle cenný dres chtěl ještě udržet.
Už pominula ta chvíle, kdy ho má člověk na sobě poprvé. Přiznám se však, že nosit dres mistra republiky je nádherný pocit. A okamžik, kdy zvedám ruce v cíli nad hlavu, by byl perfektní.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze