Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Druhá žena zkusí zdolat Kančendžengu

4 2000
P r a h a - Pokuď se podaří Soně Vomáčkové zdolat třetí nejvyšší hory světa Kančendžengu (8586 metrů), o což se pokusí ve výpravě vedené Josefem Šimůnkem, stane se teprve druhou ženou, která stane na vrcholu této hmálajské osmitisícovky. Primát patří od 18. května 1998 britské horolezkyni Ginette Harrisonové, která zahynula loni na podzim na osmitisícovce Dhaulágiri.

V expedici budou také horolezci Josef Morávek, Luděk Ondřej, Ivan Foltýn, Vladimír Milata a Martin Mynařík. Tým se chce pokusit o výstup na vrchol z jihozápadní strany hory a chce denně podávat internetové zpravodajství z expedice.

Pokud se podaří včas sehnat finance, odletí sedmičlenný tým do Himálaje mezi 20. a 25. březnem.

"Když peníze nebudou, pojedeme až na podzim," nedělá si těžkou hlavu Šimůnek. Kančendženga, jejíž jméno znamená v překladu "Pět pokladnic sněhu" podle pěti vrcholů masívu, tvoří hraniční hřeben mezi Nepálem a Sikkimem a leží pouhých 18 km od tibetské hranice. Protože vrchol leží o trochu jižněji než hlavní himalájský řetězec, nese hlavní nápor letního monzunu. Ten horu pokrývá těžkou sněhovou přikrývkou, která má na svědomí zdejší neblaze proslulé  laviny.

Poprvé na horu vystoupili Britové v květnu 1955. Čtveřice horolezců tenkrát respektovala vrchol jako posvátné místo domorodců a zůstala stát několik kroků pod ním. O 26 let později zdolala Kančendžengu československá expedice, když v květnu 1981 vystoupili na vrchol Jozef Psotka a Ludovít Záhoranský.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze