Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Druhá šance na volná místa ve Velké pardubické

Velká pardubická 2009 | foto: AP

12 2010
V sobotu budou mít koně a jezdci druhou šanci otevřít si cestu do Velké pardubické. Na startu Velké ceny Paramo – Memoriálu majora Miloše Svobody se o právo startu bude v kvalifikaci pokoušet patnáct koní.

Favority lze hledat především v trojlístku, který do dostihu posílá Josef Váňa. Letos poprvé se mezi překážkami představí dvojnásobná vítězka Velké pardubické Sixteen. Do jejího sedla se po několikaměsíční přestávce způsobené zraněním zad vrací její stálý žokej Josef Bartoš.

"Ze začátku sezony bývá v dostizích línější. Není na pozicích, na kterých bych s ní chtěl být. Jsem zvědavý, jak se jí bude chtít tentokrát," říká Bartoš.

Ani další dva koně, které Váňa do hlavního dostihu posílá, nejsou bez šancí na přední umístění. Pocci s žokejem Janem Korpasem tady v kvalifikaci málem uspěl už minule, o jistotu startu ve Velké ho připravil pád na Havlově skoku.

Na těžkých překážkách se letos představí také Del Sole, jehož v dostihu povede žák Josef Váňa.

O přední umístění by měl bojovat i Bremen Plan, velké želízko trenéra Radka Holčáka. Sedmiletý hřebec udělal při prvním letošním startu chybu na Francouzském skoku. Přes něho spadnul i jeho stájový kolega Isar. Oba budou chtít výsledek z předchozí kvalifikace napravit.

Výhodu startu v nohách má Mr Land, který předvedl vynikající výkon při úvodním mítinku sezony. Je třeba s ním mezi prvními pěti koňmi počítat stejně jako s Profilem. V jeho sedle se objeví žokej Luboš Urbánek.

Podceňovat však nelze ani ostatní startující. Dobrou formu potvrdil druhým místem v kratším dostihu čtrnáctiletý veterán Hirsch, dvě bodovaná místa si letos z pardubického závodiště odvezl spolehlivý Tresh.

I další dostihy však slibují zajímavou podívanou. Do Pardubic přijede obhajovat vítězství bývalá vítězka Derby Ready for Life. Konkurence v podobě Dobyvatele, Lakrega nebo Derby Sharpa však její kvality prověří víc než její soupeři z úvodního dostihu.

Sázkaři to nebudou mít jednoduché v Ceně hřebčína Moszna chovatele Tiumena. O vítězství si to mezi sebou rozdají koně, kteří by se za dva týdny mohli postavit na start prestižního Zlatého poháru, který taktéž hostí pardubické závodiště.

Mezi steeplery je na startovní listině několik výborných koní, kteří se prosadili před časem i na rovinových tratích. Skvělým finišem se tady minule uvedl Cabernet, k favoritům bude patřit i Perikles a Fantastyka.

Kromě koní živých se však bude odhalovat i kůň kamenný. Vstup na tribunu A bude od soboty zdobit busta dvojnásobného vítěze Velké pardubické Mora, který ve slavném dostihu obsadil i dvě druhá a dvě třetí umístění.

"Slavným koním a jezdcům dosud nebyla věnována taková pozornost, jakou by si zasloužili. Chcemetímto způsobem připomínat legendy Velké pardubické," řekl ředitel Dostihového spolku Jiří Kunát.

Sochu věnoval závodišti Josef Hájek mladší, který je majitelem hřebčína v Albertovci. Právě v jeho barvách Mor startoval. Slavnostní odhalení sochy Mora se uskuteční před začátkem dostihového odpoledne ve 14.30 hodin.

Start prvního dostihu je kvůli televiznímu přenosu z fotbalového mistrovství světa v 15 hodin.Najdete na iDNES.czmobilní verze