Drsná Xterra prověřila triatlonisty i Koukala

Liberec - Kruté kopce v cyklistické části ničily triatlonisty při historicky prvním závodu Xterry v Liberci. Nejvíc sil měl včera jeden z horkých favoritů Jan Kubíček. Kombinaci 500 metrů plavání, 25 km na horském kole a 6 km běhu zvládl v čase 1:47:19 hod. S tříminutovým odstupem doběhl druhý Václav Hornych, třetí skončil Tomáš Jiránek.

Krátká plavecká část v ledové vodě závodní pole příliš neroztrhala. To hlavní se odehrávalo až na kole.

Pět okruhů v kopcovitém terénu kolem liberecké přehrady dokonale prověřilo, kolik mají závodníci sil.

"Pořád se slézalo z kola, byly tam strašně těžké výběhy, které brzdily tempo," popisoval liberecký závodník Petr Vejvoda nástrahy terénního triatlonu.

Na čele se brzy utvořilo duo Kubíček - Žilák. Dlouho však nevydrželo, František Žilák píchl a Kubíček zůstal sám.

"Škoda, mohl to být pěkný souboj," litoval v cíli vítěz. Technicky dokonalým během si jasné prvenství pojistil. Na druhé místo se na kole vyšvihl známý biker Václav Hornych.

Ten jako jeden z mála nežehral na náročnost závodu. "Po včerejšku to byla procházka," prohlásil klidně za cílem. V sobotu totiž startoval na pětihodinovém cyklomaratonu na Slovensku, kde skončil rovněž druhý...

Velkou atrakcí libereckého závodu byl start mistra světa v běhu na lyžích Martina Koukala. Ten svedl s tratí statečný boj a nakonec doběhl šestý. Za cílem zlomený v pase ještě dlouho zhluboka oddychoval.

"Bylo to drsný," utrousil. Jeho osobní kouč Jan Baranyk však naznačil, že Koukala rozhodně šetřit nehodlá. "Xterra dokonale prověří morálně volní vlastnosti jedince.

Když nebude Martin v zahraničí, bude ji provozovat." Koukal v předposledním běžeckém okruhu předstihl domácího borce Petra Vejvodu, který skončil sedmý.

"Vůbec jsem neměl sílu, abych na Martinův útok odpověděl. Modlil jsem se, aby už byl cíl," přiznal Vejvoda.

"Nečekal jsem, že si na úvodu sezony takhle hrábnu na dno sil. Ale pro diváky to byl atraktivní závod, kdy měli dokonalý přehled o dění na trati. To nebývá u Xterry zvykem."

Suverénkou mezi ženami byla triatlonistka Radka Vodičková z Bižuterie Jablonec. Byla to přitom její první Xterra v životě. "V Liberci jsem si chtěla hlavně vyzkoušet neoprenový oblek před startem Českého poháru v triatlonu v Jablonci," řekla Vodičková.

Příští starty v Xteře si prý dobře rozmyslí. "To by musela být mnohem lehčí cyklistická trať než v Liberci," svěřila se.

Xterra Liberec 2005, muži: 1. Kubíček (Koma Racing) 1:47:19, 2. Hornych (Rock Machine Cyklomax-X Tri) -3:05, 3. Jiránek (Polar) -3:39, 4. Brynda (Labe Tri Club) -4:05, 5. Roušavý (Rock Machine Cyklomax-X Tri) -4:49, 6. Koukal (XTERRA TEAM Hluboká) -5:40, 7. Vejvoda (SK MAXTRI Liberec) -10:30. Ženy: 1. Vodičková (TJ Bižuterie Jablonec) 2:17:10, 2. Loubková (TT Cyklo Renova Cvikov) -5:10, 3. Rajdlová (XTERRA TEAM Hluboká) -10:29.