Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Drogový skandál kolem Sjöberga narůstá

18 2006
Stockholm - Skandál kolem bývalého světového rekordmana ve skoku do výšky Patrika Sjöberga, který začal jeho kokainovou aférou při nedávném atletickém mistrovství Evropy v Göteborgu, narůstá. Podle nových informací sleduje Sjöberga v souvislosti s drogovým podezřením již čtyři roky brazilská policie.

Údaje, které přinesl švédský bulvární deník Aftonbladet, vysvětlují brazilský zájem Sjöbergovými cestami do Nizozemska a "rizikových" drogových zemí jako Kolumbie.
Sjöberg, který má brazilskou manželku, přitom momentálně bydlí v Brazílii. Drogový skandál jej však podle deníku může připravit o tamní povolení k trvalému pobytu.

"Všimli jsme si, že poměrně často cestuje do zemí, jež v souvislosti s narkotiky považujeme za rizikové - například Nizozemska a Kolumbie," řekl listu Trigueiro Neto z přistěhovalecké policie v Natalu nedaleko místa Sjöbergova brazilského bydliště.

Od roku 2002 měl Sjöberg "rizikových cest" podniknout celkem devět. Brazílie se přitom stala tranzitní zemí pro kokain, který se z Kolumbie převáží do Evropy.

Podle Neta je soupis cest ve spojitosti se Sjöbergovou kokainovou aférou v Göteborgu důvodem, proč se o slavného výškaře zajímá i Interpol.

"Žádné konkrétní důkazy o tom, že by při zmíněných cestách skutečně došlo k něčemu podivnému, ale nemáme," řekl Neto. Brazilským úřadům Švéd ke své ekonomické situaci řekl, že žije z peněz, které vydělal ještě jako aktivní atlet.

Sjöberg byl v Göteborgu přistižen s kokainem při večírku na oslavu vítězství švédského trojskokana Christiana Olssona. Spolu s ním byli přistiženi i bývalý švédský překážkář Sven Nylander a současný sprinter Patrik Lövgren.

Nylander po dopadení přiznal, že s kokainem nekoketuje poprvé. Po odhalení byl okamžitě vyloučen z organizace "Čistý sport", pro niž pracoval a která se zabývá bojem proti dopingu a narkotikům ve sportu.

Jednačtyřicetiletý Sjöberg vytvořil světový rekord ve skoku do výšky v roce 1987, kdy překonal laťku ve výšce 242 centimetrů.

V historii této disciplíny zatím skočil výš jen Kubánec Javier Sotomayor (245 cm), Švédovi tak stále patří evropský rekord.

Jako devatenáctiletý získal Sjöberg v roce 1984 stříbro na olympiádě v Los Angeles. Na dalších hrách v Soulu 1988 a Barceloně 1992 byl třetí a druhý.

V roce 1987 se stal mistrem světa.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze