Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dream Team pod sítí: volejbalisté Brazílie dobyli rekordní zlato

Česko - Brazílie: Gilberto Godoy Filho smečuje přes Pláteníka - Brazilský volejbalista Gilberto Godoy Filho útočí přes blok Petera Pláteníka. | foto: APČTK

27 2010
Co by za to dali brazilští fotbalisté, kteří opouštěli letošní fotbalové mistrovství světa bez potlesku i bez medaile. Jestli teď Brazílie v nějakém sportu dominuje, je to volejbal.

"Znovu jsme potvrdili, že jsme nejlepší na světě," říkal hrdě nejužitečnější hráč turnaje Murilo poté, co tým porazil Rusko a podeváté v historii slaví zlato v prestižní Světové lize, každoročním klání nejsilnějších týmů planety.

Z toho patří 8 triumfů do posledních 10 let! "Brazilci téměř nemají slabinu," souhlasí český reprezentační kouč Jan Svoboda. "Ale nejde o výjimečnou generaci několika let: některé hvězdy už jim skončily, oni jsou však pořád úspěšní." A to brazilskou cestou.

Vzpomínáte, jak fanoušci nejlidnatější jihoamerické země spílali kouči fotbalistů Dungovi, že zahodil tradiční lehkost spojenou s technickými fintami a spoléhal místo toho na pečlivou taktiku a defenzivu?

"To u volejbalistů určitá hravost mezi hráči vidět je," říká Svoboda. "A navíc zvládají hlavní věc současného volejbalu: rychlost. Ať už nahrávek nebo hry středem, k tomu přidávají i útok čtyřmi hráči najednou a excelentní obranu."

Proto už si Brazilci vysloužili přezdívku Dream Team v narážce na slavné americké basketbalisty.

Symbolem dekády je pak kapitán Gilberto Amaury de Godoy Filho neboli Giba – nejpopulárnější volejbalista země, muž s obdivuhodným výskokem a také zajímavým osudem, vždyť jako dítě se dokázal vyléčit z leukemie a jako 11letý zvládl těžké zranění ruky, které spravilo až 150 stehů.

"Těžko ale vybrat jen jednu hvězdu, jejich hlavní síla je v dobře poskládaném týmu," doplňuje Svoboda. S tím souhlasí i Giba: "Hráli jsme jako mužstvo. A teď se dobře připravíme na mistrovství světa, které bude ještě stokrát těžší."

Turnaj na podzim hostí Itálie a kdopak na něm bude obhajovat zlato? Jistě, Dream Team z Brazílie.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze