Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Drdoly, třpytky a elektrikářská páska. Tak zdobí koně na Velkou Pardubickou

FEŠÁK VALLDEMOSO. Šestiletý ryzák bude bojovat o titul Nejhezčí kůň Velké pardubické. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

9 2010
Mají servis jako profesionální sportovci a ještě u toho musejí dobře vypadat. Až se v neděli koně postaví na start Velké pardubické, budou bojovat o modrou trofej a podíl z dotace 4,5 milionu korun. A taky o titul Nejkrásnější kůň dostihu.

Zakladatelkou a zároveň mecenáškou "soutěže krásy" je Angličanka Diane Hillová, jedna z nejvěrnějších fanynek pardubického závodiště. Majitelka stáje, kde kdysi jezdili koně Becherovka nebo Vlastimil Wainer, sama v paddocku zvolí šampiona.

Největší fešák rámcových dostihů od ní získá tisíc korun, ošetřovatel toho nejpohlednějšího z Velké dvojnásobek. A jak se čtyřnozí vytrvalci na závod zdobí?

Srst. Dostihoví koně se na závod vyčistí a vyleští. "Na to jsou speciální spreje," vysvětluje Barbora Málková, ošetřovatelka Rubína, na kterém pojede Martina Růžičková. "Ale nesmí se to šplíchnout pod sedlo, klouzalo by. Někdo dává i třpytky, ale to pak kůň vypadá jako panenka."

Hříva. U šestiletého ryzáka Valldemosa se stříhá úplně nakrátko. "I z praktických důvodů," líčí ošetřovatelka Lenka Tyranová. Hříva se pak totiž neplete v rukou, ve kterých žokej drží otěže. "Všechno stříhám ručně nůžkami, žádný strojek."

"My hřívu protrháváme," říká zase Málková. "Někteří koně jsou při tom hysteričtí, náš Rubín je hodný a drží. A pak děláme drdoly."

Ocas. Tady jde čistě o krásu a efekt. Většina stájí volí zapletení do copu pomocí gumiček - případ Rubína. "My ne," tvrdí ošetřovatelka Valldemosa, vítěze zářijové kvalifikace. Její kůň bude mít ohon zdobený bílou elektroizolační páskou. "Zkusili jsme ji už na kvalifikaci, vypadalo to hezky a pak i pan trenér říkal, že se mu to líbí," chlubí se.

Jenže taková péče není nic jednoduchého: jeden člověk musí koně držet, druhý zaplétá pásku, navíc energický Valldemoso chvíli nepostojí. "Je to složité, celé to trvá hodinu a půl." O hodinu víc než u Rubína.

"Spoustě koní zapletený ocas vadí, kvůli tomu by si ukopali nohy," přiznává Málková. "Navíc Martina to nemá ráda, prý to koně může tahat."

Podkovy. Ostravský ryzák dostal do nejdůležitějšího startu sezony i novou "obuv". Místo běžně používaných železných podkov má už od středy do kopyt natlučené podkovy z hliníku, které jsou navíc odpružené gumovým páskem. "Každá stojí 150 korun," líčí Tyranová. "Jsou lehčí, ale zase méně vydrží."

Teď se kolem Valldemosa našlapuje po špičkách, přesto cítí, že se něco děje. Poslední dny před startem už chodí jenom na procházky, závěrečný trénink absolvoval ve středu.

A tehdy si také užil v rukou masérky. Bolavá místa se hledají podobně jako u člověka, začíná se na hlavě a končí u zadních nohou. "Používám klasickou hřejivou emulzi Emspoma," prozradila Michaela Pospíšilová. "Ale ne po kilech, tu litrovou nádobu mám tak na šest sedm masáží."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze