Drajzajtlová splnila limit na MS

Paderborn - Přestože do říjnového světového šampionátu v půlmaratonu, který se letos koná v Bristolu, zbývá ještě spousta času, čeští běžci neponechávají nic náhodě. Po Pavlu Faschingbauerovi, jenž se kvalifikoval na půlmaratonu v Praze, splnila limit Českého atletického svazu i Petra Drajzajtlová. Olomoucký vytrvalkyně pokořila kýžený čas 1:14:00 v německém Paderbornu, navíc si připsala i cennou výhru. Dalším atletickým víkendovým bonbónkem byl Běh městem Jarmily Kratochvílové v Golčově Jeníkově, kde triumfovali Slovák Vanko a Lenka Hanušová.

Triumf Drajzajtlové
Petra Drajzajtlová zvítězila v Paderbornu v kvalitním čase 1:12:49, výrazně překonala hodnotu limitu ČAS a druhou Keňanku Jacquilline Jerotichovou porazila o minutu a dvanáct vteřin.   Na české maximum Aleny Peterkové jí však přesto scházela více než minuta a půl. Sedmadvacetiletá vytrvalkyně se může pochlubit třeba triumfem v Českém běžeckém pohárU a tituly mistryně republiky, z nichž nejčerstvější získala letos v hale ve Stromovce na tříkilometrové trati.

Mezi muži byl v Paderbornu na trati dlouhé 21,097 kilometru nejrychlejší keňský vytrvalec Christopher Kandie (1:02:23), za ním se seřadili jeho krajané Ngolepus a Mutai.

Půlmaraton v Paderbornu
Muži:
1. Kandie 1:02:23 hod., 2. Ngolepus 1:02:25, 3. Mutai (všichni Keňa) 1:02:58.

Ženy: 1. Drajzajtlová (ČR) 1:12:49, 2. Jerotichová 1:14:01, 3. Onyambuová (obě Keňa) 1:15:01.

Golčův Jeníkov patřil
Vankovi a Hanušové
Běh městem Jarmily Kratochvílové v Golčově Jeníkově vyhráli Slovák Miroslav Vanko a Lenka Hanušová z Nového Města nad Metují. Největším soupeřem byl Vankovi český reprezentant Pavel Faschingbauer, který skončil druhý se ztrátou jedenácti sekund.

Sedmnáctý ročník závodu byl poprvé zařazen do seriálu Českého poháru, v němž Faschingbauer obhajuje loňské prvenství. Po dvou závodech vedou průběžné pořadí Miroslav Vítek, právě před běžcem USK Praha, a Petra Drajzajtlová. Favorizovaný Libyjec Ali Ezayedi se dnes potýkal s virózou a vydržel v čele pouze do pátého kilometru. Pak odpadl a vyčerpán doběhl na třetím místě.

Výsledky závodu na 15 km
Muži:
1. Vanko (SR) 45:47, 2. Faschingbauer (USK Praha) 45:58, 3. Ezayedi (Libye) 46:52, 4. Novák (Chotěboř) 47:21, 5. Nejedlý (Kablo Kladno) 47:46, 6. Dudr (Dukovany) 47:46.

Ženy: 1. Hanušová 56:26, 2. Burdychová (obě Nové Město nad Metují) 58:51, 3. Hanáková (ACP Brno) 1:00:10.