Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dráhoví cyklisté Bláha s Hochmannem vyhráli na ME bodovací závod dvojic

Ilustrační foto z MS 2009 martin Bláha a Jiří Hochmann (vpravo) | foto: Reuters

7 2010
Čeští jezdci Petr Bláha a Jiří Hochmann vybojovali evropském šampionátu v dráhové cyklistice v polském Pruszkówě zlato v bodovacím závodu dvojic. Druhý český pár Alois Kaňkovský a Milan Kadlec v této neolympijské disciplíně skočil osmý.

Druhou českou medaili vybojoval Adam Ptáčník, který skončil třetí v keirinu. Cyklisté Dukly Praha potvrdili, že na dráze v Pruszkówě se jim daří. Před rokem tam na světovém šampionátu vybojovali bronz, dnes dosáhli na nejvyšší stupeň v Evropě.

O prvenství rozhodli Bláha s Hochmannem přibližně ve třech čtvrtinách závodu, který se jel na 200 kol, tedy na 50 kilometrů. Čeští jezdci byli do té doby na šesté pozici, ale Hochmann opět uplatnil svůj smysl pro rozhodující únik.

Vyrazil spolu s ukrajinským jezdcem, za necelých pět kol všechny ostatní soupeře dostihli a získali kolo náskoku. To je vyneslo do čela klasifikace před dosud jasně vedoucí Belgičany Kennyho de Keteleho a Tima Mertense, kteří nakonec skončili druzí před Ukrajinou.

"Na této dráze se nám daří a ze zlata máme obrovskou radost. Tu nám ovšem kazí skutečnost, že naše oblíbená disciplína byla vyřazena z olympijského programu," řekl Hochmann. "Jirka skvěle vystihl rozhodující moment závodu. Má na to opravdu doslova čich a jsem rád, že to vyšlo," dodal Bláha.

Ptáčník v keirinu uspěl v prvním kole, v druhém nestačil jen na pozdějšího vítěze Brita Jasona Kennyho. Ve finále ještě podlehl dalšímu Britovi Matthewu Cramptonovi, ale za svá záda odsunul francouzskou dvojici Michael DúAlmeida, François Pervis i domácího Adriana Teklinského.

Dlouho se na medailové pozici držela Jarmila Machačová v omniu. Ještě po páté disciplíně byla na bronzovém stupni, ale až třináctý čas v závodu na 500 metrů s pevným startem ji odsunul na šesté místo. Ze zlata se radovala Leire Olaberriová ze Španělska.

Ještě hůře v omniu dopadl mistr Evropy jezdců do 23 let Jan Dostál. Po polovině soutěže se držel na čtvrtém místě, ale dnes se mu nedařilo a klesl až na desátou pozici.

výsedky


Muži:
Bodovací závod dvojic:
1. Bláha, Hochmann (ČR) 9 bodů, 2. De Ketele, Mertens (Belg.) -1 kolo/19, 3. Lagutin, Radionov (Ukr.) -1 kolo/1, 4. Mouchel, Kneisky (Fr.) -2 kola/13, 5. Mohs, Kalz (Něm.) -2 kola/12, 6. Masotti, Ciccone (It.) -2 kola/12, ...8. Kaňkovský, Kadlec (ČR) -2 kola/8.

Keirin:
1. Kenny, 2. Crampton (oba Brit.), 3. Ptáčník (ČR), 4. DúAlmeida, 5. Pervis (oba Fr.), 6. Teklinski (Pol.), ... Špička (ČR) vyřazen ve 2. kole.

Ženy:
Keirin:

1. Vogelová (Něm.), 2. Gniděnková (Rus.), 3. Welteová (Něm.).

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze