Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evropský šampionát v Karibiku? U dráhových cyklistů od čtvrtka realita

Pavel Kelemen (uprostřed) na olympijských hrách v Londýně. | foto: Profimedia.cz

15 2014
Sprinteři Pavel Kelemen s Adamem Ptáčníkem budou největšími nadějemi české výpravy na mistrovství Evropy dráhových cyklistů, které začne ve čtvrtek poprvé v historii mimo kontinent - jeho dějištěm totiž bude karibský ostrov Guadeloupe.

Šampionát bude současně první kvalifikací na olympijské hry 2016 v Riu de Janeiro, což přiláká na start všechny nejlepší evropské dráhaře.

Mistrovství Evropy v nezvyklé destinaci zaskočilo řadu účastníků včetně Čechů. „Od loňského podzimu jsme logicky předpokládali, že šampionát bude jako vždy na některém z evropských velodromů. Koncem července jsme se však dozvěděli, že se uskuteční na Guadeloupe. S touto variantou nikdo nepočítal a pořadatelský kotrmelec vytvořil pořádný kráter v rozpočtu naší dráhové komise. Stejně jsou na tom i ostatní cyklisticky menší země,“ postěžoval si šéf reprezentace dráhařů Svatopluk Buchta.

Pořádající Francie nejdříve přislíbila, že vypraví pro všechny zúčastněné zadarmo z Paříže speciál. Ten sice poletí, ale nakonec si výpravy musí náklady na přepravu uhradit.

Závodění v Karibiku na otevřeném 333 metrů dlouhém betonovém oválu není ideální ani vzhledem k počasí. „Hned po příletu se kvůli dešti muselo několik tréninků odložit. Teprve v úterý provázelo trénink slunce. Pokud opět bude pršet, což je vzhledem k poloze velodromu přímo u oceánu v tuto dobu pravděpodobné, tak se některý den nemusí vůbec závodit,“ obává se Buchta dalších komplikací.

Na podmínky si stěžovali i němečtí trenéři, podle kterých dráha v Baie-Mahault nesplňuje požadavky pro mezinárodní závody. „Tohle je jeden velký vtip,“ řekl Sven Meyer. „Nemůžu uvěřit, že se tady má konat nějaké mistrovství,“ doplnil Detlef Uibel.

Vzhledem k olympijské kvalifikaci si však žádná země nedovolila šampionát podcenit. „Konkurence bude vskutku světová. Proto je těžké odhadovat vyhlídky na úspěch. Měli bychom ale patřit mezi osm nejlepších zemí,“ řekl Buchta, který očekává nejvíce od Kelemana s Ptáčníkem ve sprintu a keirinu. V týmovém sprintu je cílem výsledek mezi pátým až sedmým místem. „Prosadit se může i Bábek v závodě na kilometr, který však už není součástí olympijského programu,“ dodal Buchta.

Českou výpravu na ME kromě sprinterů Bábka, Kelemana a Ptáčníka tvoří ještě vytrvalci František Sisr a Lucie Záleská. Oba budou startovat v omniu. Jarmila Machačová se připravuje na bodovací závod, v němž dokázala vybojovat zlato a stříbro na světových šampionátech.

Autoři: ,


Nejčtenější

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.czmobilní verze