Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kvarteto britských dráhařek vyhrálo stíhačku, znovu padl rekord

Družstvo britských stíhaček si jede pro olympijské zlato. | foto: AP

13 2016
Britské cyklistky obhájily na dráze v Riu de Janeiro olympijské zlato ze stíhacího závodu na 4000 metrů. Navíc téměř io dvě vteřiny opět vylepšily světový rekord - ten má nyní hodnotu 4:10,236 minuty. Na cestě do finále přitom dokázaly zastavit čas na 4:12,152.

Katie Archibaldová, Laura Trottová, Elinor Barkerová a Joanna Rowsellová-Shandová navázaly na londýnský triumf, kdy se však stíhačka žen jela ještě pouze ve třech na tříkilometrové trati. Tehdy byly součástí vítězného tria i Trottová, jež je první britskou olympioničkou s třemi zlaty, s Rowsellovou-Shandovou.

„Znamená to pro mě hrozně moc. Vyhrála jsem zlato již před čtyřmi lety, ale tohle byla mnohem tvrdší a těžší bitva. V posledních dvou letech nešlo zdaleka všechno podle našich představ, ale dokázaly jsme se semknout a zabrat,“ prohlásila Rowsellová-Shandová.

Britky v Brazílii dokázaly při každém ze svých tří vystoupení vylepšit světový rekord. Po kvalifikaci si ho sice v prvním kole vzaly na chvilku Američanky časem 4:12,282, ale pozdější vítězky okamžitě kontrovaly.

Na americké kvarteto ve složení Sarah Hammerová, Kelly Catlinová, Chloe Dygertová a Jennifer Valenteová zbylo nakonec stříbro. Ve finále zajely obhájkyně stříbra z Londýna čas 4:12,454. Rovněž na pořadí třetí Kanady se od minulé olympiády nic nezměnilo.

Historické maximum Australanek z loňského února se během klání pod pěti kruhy zkrátilo o takřka tři a půl vteřiny. Australský tým tehdy na světovém šampionátu zajel čas 4:13,683.

Olympijskou vítězkou v keirinu se stala nizozemská cyklistka Elis Ligtleeová před Britkou Rebeccou Jamesovou a Australankou Annou Mearesovou. Vyrovnaný závod pro sebe překvapivá šampionka rozhodla o pouhých 33 tisícin vteřiny. Mearesová zaostala o dalších pět tisícin. „Bylo to jen ‚jeď, jeď, jeď a jeď až do cíle a nepřemýšlej o tom‘,“ popsala dramatickou koncovku Ligtleeová.

Ta se ve 22 letech dočkala největšího vítězství dosavadní kariéry. Rodačka z Deventeru měla na kontě dosud stříbro ze sprintu z loňského MS, letos získala v závodě na 500 metrů s pevným startem světový bronz. Osm cenných kovů má však na kontě z mistrovství Evropy, z toho třikrát dosáhla na titul - dvakrát právě v keirinu a jednou ve sprintu.

Jedenáctinásobná mistryně světa Mearesová se v 32 letech dočkala šesté olympijské medaile. Na kontě má dvě zlata, stříbro a tři bronzy, přičemž získala cenný kov na čtyřech po sobě jdoucích olympiádách od Atén 2004. „A jsem za ten bronz moc šťastná. Bylo třeba být trpělivá, protože konkurence tady byla opravdu veliká,“ uvedla Mearesová.

Obrovskou vyrovnanost finálové bitvy dokumentovala i ztráta Němky Kristiny Vogelové - jedna z hlavních favoritek celého závodu skončila poslední, šestá se ztrátou jen 16 setin za vítězkou.

Člence vítězné britské stíhačky Trottové udělal radost i její snoubenec Jason Kenny, který postoupil do finále sprintu. V něm dojde na britské derby, neboť jeho soupeřem bude Callum Skinner.

Výsledky OH v Riu de Janeiro

Dráhová cyklistika

Ženy
Keirin:
1. Ligtleeová (Niz.), 2. Jamesová (Brit.), 3. Mearesová (Niz.), 4. Vojnovová (Rus.), 5. Basová (Ukr.), 6. Vogelová (Něm.), 7. Lee Wai Sze (Hongkong), 8. I Hje-čin (Korea).

Týmový stíhací závod na 4 km:
Finále: Británie (Archibaldová, Trottová, Barkerová, Rowsellová-Shandová) 4:10,236 (světový rekord) - USA (Hammerová, Catlinová, Dygertová, Valenteová) 4:12,454, o 3. místo: Kanada (Beveridgeová, Glaesserová, Layová, Simmerlingová) 4:14,627 - Nový Zéland 4:18,459.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze