Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Drahota, snobství a mnoho podmínek stále brání Čechům jít na golf

Golf-ilustrační. | foto: Martin Kabát

1 2010
Poslední část ohlasů na chystaný projekt České golfové federace "Hraj golf, změň život" shrnuje největší výhrady, jaké mají lidé vůči této hře, jak ji z domova znají.

Jako největší překážky lidé vidí vysoké poplatky za hru a členství, snobskou atmosféru kolem golfu a příliš mnoho podmínek k tomu, aby si člověk vůbec směl jít zahrát.

Kampaň, jejímž cílem je zdvojnásobit počet registrovaných hráčů do čtyř let na 100 tisíc, začne za dva týdny, v pátek 14. května. Předcházel jí průzkum veřejného mínění, jehož výsledky přinesly podobné závěry.

Anketní otázka pro čtenáře golf.idnes.cz zněla: Podaří se České golfové federaci zdvojnásobit do roku 2013 počet golfistů?

J. D., 29 let, bez handicapu, ekonomka:
Minulý rok jsem zkusila hrát golf díky bývalému partnerovi, bral mě na driving a někdy potají i na hřiště. Musím se pochlubit, že mi to šlo dobře. Bohužel jsem však poznala druhou stránku golfu. Nejde o vybavení, starší koupíte za pár stovek, ale jde o hru samotnou. Když vidíte vstupní poplatky do většiny klubů pohybující se mezi 100 až 200 tisíci i výš (Dýšina, Karlštejn, Vary, atd.), tak jen zíráte a nedivíte se že se golfu říká snobský sport.

Golf-ilustrační.

Ano, lze hrát i bez členství a hradit si jednotlivá fee. Ovšem cena za jednu hru 1200, 1800, nebo i 3000 Kč (Karlštějn) je opravdu nehorázně vysoká. Takovéto fee nemůžou golf přiblížit normálním lidem. Možná až se hřiště vzpamatují a zavedou alespoň nějaký všední den za cenu do 300 Kč za 18 jamek, pak možná dojde k masivnímu nárůstu golfistů. Našla jsem sice pár hřišť, kde se dá hrát za 500 Kč, ale ta mám 150 km od domu, tedy mě hra vyjde minimálně na 1200 Kč. Vynásobte si to třeba dvaceti hrami za rok a kde jste? Golf není za takových podmínek sport pro normální lidi a pokud se to nezmění, je kampaň úplně na... Do té doby na hraní golfu nemám!

R. L., handicap 28, právník:
Jsem velký fanda golfu. Začal jsem minulý rok v září. Měl jsem štěstí na levné členství v akci a krásné hřiště Podbořánky. Bohužel se domnívám, že většině lidí je tento sport nedostupný. Pokud nebude hra na většině hřišť za pár stovek, davy to nepřitáhne. Hraji i tenis a tam mě jedna hra na dvě hodiny stojí maximálně 150 Kč, proto je to sport masový.

Hraj golf, změň život - tisková konference.

Dále by ČGF mohla vypsat výběrovku na globálního dodavatele základního startovacího setu holí, který by byl na všech hřištích ke koupi za 1490 Kč: 3 dřevo 17°, 5 hybrid, 7 železo, 9 železo, SW 52°, puter, pistol minibag (vše výrobní náklady do 1000 Kč).
Povinně by se zavedla happy hour na všech hřištích v rozsahu jednoho všedního dne od 11. do 15. hodiny, za cenu maximálně čtvrtiny víkendového fee. Ty možnosti ČGF má a pokud to bude propagovat společně s levným tréninkem, tak se počet golfistů zvýší radikálně. Jinak se vsadím, že za pět let se nezvýší ani o 20 tisíc.

P. K., 47 let, podnikatel:
Síla a krása golfu je taková, že se určitě cíl dá splnit. Ono by v podstatě stačilo, kdyby každý z členské základny přivedl na golf 2 - 3 lidi. Mnoho lidí je nakloněno na golfové hřiště vkročit, jen potřebují ten správný impuls. Trochu jsem skeptický k ČGF. Pamětníci si určitě vzpomenou na snahu s panem Swanem, do které se investovaly mraky peněz a potom všechno odplavalo do ztracena.

K.P., 39 let, handicap 17,8:
Nejvice by golfu prospělo, kdyby bylo vybudováno více hřišť typu public, kam by mohl chodit hrát každý, kdo by si chtěl zahrát golf, bez jakéhokoliv diktování nějakých podmínek (členství v ČGF, HCP apod.). Vždyť když si chci jít zajezdit na kole, zaběhat, anebo třeba zaplavat, tak taky nemusím být nikde členem, ale když chci soutěžit a porovnávat se s ostatními, tak potom je to již něco jiného. Myslím si, že golf je natolik atraktivní zábava, že není třeba vytvářet nějaké zbytečné projekty, ale jen neomezovat a neodrazovat vstupními podmínkami nové zájemce. Rád bych se dožil toho, že se svými kamarády negolfisty jednou vyrazíme na golf a budeme si moci společně vybrat z množství hřišť, kam tuto skupinu hráčů golfu bez okolků pustí.

M. P., 45 let, handicap 7, právnička:
Bylo by báječné, kdyby v ČR bylo mnohonásobně více golfistů, a jestli to nastartuje navrhovaná kampaň ČGF, není jisté. Pokud to však budou golfisté, co dodržují etiku, pravidla a staré zásady budou pro ně ctí a radostí, tak to bude úžasné. Zatím v posledních letech přibylo mnoho zájemců z řad manažerů a sponzorů a někteří se chovají jako piráti na silnici, to potěš pánbůh.

Golf - ilustrační.

Proklamace kampaně ČGF zatím nepřesvědčily. Není vidět způsob, jak golf zlevnit a tím zpřístupnit hru pro každého, přitom udržet kvalitu hráčů. Zatím se jde cestou oslabení kvality herní způsobilosti a prezentace nových činovníků ČGF. To pak ortodoxní hráče čeká těžký oříšek udržet tento nádherný sport při životě při dodržování všech pravidel a zásad, stejně jako před rokem 1989. Každý, koho tato hra osloví, si cestu najde dřív nebo později sám.

M. G., 29 let, handicap 54, obchodní zástupce:
Je naprosto nereálné "nahnat" lidi na golf tím, že je tam budou zvát celebrity typu Jiřího Korna. Vůbec nic proti němu nemám, ale takhle to přece nemůže fungovat. Lidem se tady nabízí něco, co vůbec neznají, nechápou, dokonce k tomu mají odpor. Nejdřív by se musel změnit náhled čechů na golf. Prosaďte výuku na golfu na školách, lobujte u městských a krajských zastupitelstev, ať vznikají veřejná hřiště, kam se bude chodit v teplákách za dvě stovky.

Podle mého názoru sami lidé, kteří za kampaní stojí, což jsou samozřejmě ti, kteří na zvýšení počtu lidí na golfu vydělají, si vskrytu myslí, že golf by neměl být pro všechny, že by měl zůstat elitním sportem. Znám toto prostředí úplně krátce, ale znám tyto lidi moc dobře. Chodím si radši zahrát ráno ve všední den, což mi naštěstí svobodné povolání umožňuje. Tu víkendovou atmosféru snobství a nadřazenosti, pramenící bůhvíodkud, jen tak z českých hřišť nikdo neodčaruje. Ten, kdo se snaží noblesu předstírat, zdaleka noblesní není. To radši mladí teenageři, kteří si při hře nadávají a chovají se přirozeně.Najdete na iDNES.czmobilní verze